Ćwiczenia rączki dziecka

Rysowanie szlaczków to najlepszy trening dla dziecka przed nauką pisania.

Tego typu ćwiczenia są ważnym elementem procesu nauki pisania. Rysowanie szlaczków jest dla dziecka treningiem sprawności rąk, koordynacji oko-ręka, uczy także prawidłowego posługiwania się pisakami. Powtarzając rysowanie prostych kształtów, dziecko ćwiczy precyzję ruchu, trenuje cierpliwość, dokładność i koncentrację. Są to cechy i umiejętności, które później zaprocentują podczas nauki szkolnej.

Jak nauczyć dziecko rysowania szlaczków?

Nie jest to trudne i każdy rodzic poradzi sobie z tym śpiewająco. Wystarczy przestrzegać kolejności następujących etapów:

  • Prawidłowy chwyt. Pokaż dziecku, jak należy trzymać pisak/kredkę w dłoni. Pomóż mu prawidłowo ułożyć palce i całą dłoń. Jak wygląda prawidłowy chwyt? Przybór do pisania należy trzymać trzema palcami: kciukiem, placem wskazującym i środkowym. Palce te nie mogą dotykać kartki papieru.
  • Siła chwytu. Zwróć uwagę, aby malec nie ściskał zbyt mocno kredki. palce powinny trzymać ją pewnie, ale bez większego wysiłku.
  • Docisk podczas pisania. Podobnie jak w przypadku chwytu, dziecko nie powinno używać zbyt dużej siły. Pokaż mu, że wystarczy niewielki docisk, aby pisak pozostawiał wyraźny ślad. Używanie zbyt dużej siły będzie męczyć rączkę malca i zniechęcać go do kontynuowania ćwiczeń.

Polecamy stronę internetową gdzie można znaleźć wiele przykładów szlaczków.

Życzymy miłego treningu.

Prosimy o zachowanie prac w celu pokazania rezultatów waszych działań  w domu. Pozdrawiamy.