DRUGIE ŻYCIE ODPADÓW

 

Drugie życie odpadów

Drogie SŁONECZKA dzisiaj dowiemy się jak segregować śmieci oraz jak podarować drugie życie odpadom , chociaż penie doskonale z tym sobie radzicie.  

Rodzicu dzisiaj  potrzebne nam będą:  plastikowe butelki, nakrętki, pojemniki po jogurtach, gazety, puszki i puste opakowania po innych  produktach spożywczych, pudełka , klej, nożyczki, papier kolorowy lub kolorowe kartki  z bloku  technicznego

„Co znajduje się w koszu?” – rozpoznawanie przedmiotów i tworzywa, z jakiego zostały wykonane. Rodzic  przynosi  plastikowy kosz( pojemnik, wiaderko). W środku znajdują się wrzucone przez niego wcześniej puste opakowania i odpady. Dziecko nazywa je i dotyka, oceniając strukturę, miękkość itp.(np. to jest twarde, duże, gładkie, szklane, plastikowe….)

Następnie rodzic pokazuje obrazki przedstawiające pojemniki do segregacji śmieci, zwraca uwagę na ich kolory i  uświadamia dziecko, że do każdego z nich należy wrzucać inne rodzaje odpadów (niebieski – papier; zielony – szkło; żółty – plastik…)

 Proponujemy obejrzenie bajki proekologicznej:     https://youtu.be/RV5IBJGAypY

Klasyfikowanie  przedmiotów i przydzielanie opisanych wcześniej odpadów do odpowiednich pojemników – Rodzic rozkłada kolorowe kartki na podłodze.  Dziecko wrzuca śmieci, zwracając uwagę na właściwe przyporządkowanie (np.: niebieski – gazeta, kartka z zeszytu;  zielony – szklana butelka;  żółty – plastikowa butelka).

 Zabawa  „Kolorowe pojemniki”   – poszczególne kolory  kartek  będą odpowiednikami pojemników na odpady. Rodzic wymawia nazwę przedmiotu. Zadaniem dziecka jest zaklasyfikowanie go do jednej z grup i jak najszybsze wskoczenie na  kartkę  w kolorze odpowiedniego pojemnika, np.: Plastikowa butelka – dziecko wskakuje na żółtą kartkę,  gazeta – dziecko wskakuje na  niebieską  kartkę  itp.

 

„Do czego znów użyć?” – rozmowa  na temat recyklingu. Rodzic  tłumaczy dziecku, że dzięki segregacji odpadów można ponownie coś z nich uzyskać.  Pokazanie  obrazka – symbolu recyklingu.  Omawianie  jego wyglądu.

 

Zachęcamy do wykonania  zabawki według własnego pomysłu – drugie życie odpadów.

 Rodzic  wykłada  wcześniej  przygotowane odpady, takie jak: plastikowe butelki, nakrętki, pojemniki po mleku, jogurtach, gazety, puszki, CD itp. Zadaniem dzieci jest wykonanie z dostępnych materiałów zabawki według własnego pomysłu – pobudzanie kreatywnego myślenia.  Powodzenia.

Zabawka zrobiona z butelki 🙂

https://dzieciakiwdomu.pl/2016/03/zlap-kurczaka-zabawka-zrecznosciowa-dla-dzieci-diy.html

kontakt:

a.kaczmarek@naszabajka.com

j.stonska@naszabajka.com