Dzień drzewa

10 października dzieci z Gminnego Przedszkola Nr 2 „Bajka”  w Sępólnie Kraj. wzięły czynny udział w 15. edycji ogólnopolskiego programu Święto Drzew

10 października dzieci z Gminnego Przedszkola Nr 2 „Bajka”  w Sępólnie Krajeńskim wzięły czynny udział w 15. edycji ogólnopolskiego programu Święto Drzewa pod hasłem „Drzewo – Przyjaciel”. Zainicjowany przez Klub Gaja program edukacji ekologicznej miał na celu zwiększenie zadrzewienia, zmniejszanie globalnego ocieplenia, a także uświadomienie niezliczonych korzyści jakie dają nam drzewa. W tym dniu przedszkolaki podejmowały różnorodne działania na rzecz sadzenia drzew i ich ochrony. Były to m.in. wspólne zabawy, rozwiązywanie zagadek i słuchanie piosenek o drzewach, odgłosów lasu, składanie przyrzeczenia małego ekologa, obserwacje drzew podczas spacerów oraz wykonanie drzewek przyjaźni.

Ważnym wydarzeniem był udział w międzynarodowej akcji sadzenia drzew. Z tej okazji w przedszkolu gościł leśnik p. Mateusz Szponarski z Nadleśnictwa Lutówko. Przywiózł on  dzieciom dąb, który został posadzony w intencji pokoju na świecie na terenie ogrodu przedszkolnego,  jak również zarejestrowany w ogólnopolskim liczniku posadzonych drzew.

Kolejną atrakcją były odwiedziny studentek Uniwersytetu Trzeciego Wieku, działającego przy Stowarzyszeniu „Duże Różowe Słońce”. Panie: Maria Milachowska, Barbara Wypych, Teresa Kowalczyk i Janina Bańkowska, umilały dzieciom czas jesiennymi zabawami oraz czytaniem wierszy i opowiadań na temat drzew i ich owoców. Pani Teresa Fidera zaśpiewała m.in. „Balladę o Sępolence” i przeczytała wiersze z tomiku własnego autorstwa.

Wyczekiwanym punktem programu było ogłoszenie wyników konkursu plastycznego „Drzewo”, zorganizowanego z okazji Światowego Dnia Drzew oraz otwarcie wystawy w holu przedszkola. W konkursie wzięło udział 24 przedszkolaków z wszystkich grup wiekowych. Jury w składzie: Violetta Felczak – dyrektor przedszkola, Teresa Beker – emerytowany nauczyciel i Dorota Kozioł – przedstawiciel Rady Rodziców zdecydowało o przyznaniu następujących nagród: I miejsce – Antoni Barabas (5 l.), II miejsce – Tola Jaworska (4 l.), III miejsce – Dominika Górna (6 l.) oraz wyróżnień: Hanna Kulas (3 l.) i Liliana Strama (3 l.). Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. Składamy dzieciom najszczersze gratulacje i życzymy dalszych sukcesów, a Radzie Rodziców podziękowania za ufundowanie nagród rzeczowych.

Dzięki przeprowadzonej w przedszkolu akcji „Drzewo – Przyjaciel” mogliśmy bezpośrednio i konkretnie działać na rzecz środowiska i ochrony klimatu, bo jak mówi Jacek Bożek z Klubu Gaja „Przyjaźń to wielka wartość. Przyjaciele to ci, którzy stoją przy nas i z nami w każdym momencie życia. Dobrym i tym gorszym. Takie właśnie są dla nas drzewa. Karmią, wspomagają, ochraniają. Są niezastąpione w swojej przyjacielskiej roli. Pamiętajmy o tym sadząc i opiekując się drzewami tak jak i one przez wieki o nas dbały”.

Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy zechcieli włączyć się do tegorocznych obchodów Święta Drzewa, sprawili, że ten dzień był dla nas wyjątkowy i na długo pozostanie w naszej pamięci. Mamy jednocześnie nadzieję, że rozpoczęta przez Klub Gaja akcja „Zbieraj, makulaturę, ratuj konie”, do której przystąpiliśmy przy dalszej pomocy i współpracy przyniesie oczekiwane rezultaty.

Koordynatorzy akcji