Dzień Ziemi

 

Dzisiaj Dzień Ziemi

 Na początek  trochę ruchu dla zdrowia.   

Ćwiczenia  z rolką po ręczniku papierowym

„Dotknij rolką podłogi” – dziecko stoi w lekkim rozkroku. Chwyta rolkę za jej końce i wykonuje skłon w przód, próbując dotknąć rolką do podłogi (ćwiczenie powtarza 4 razy).

„Przekładaniec” – dziecko siedzi w siadzie prostym, trzyma rolkę w prawej dłoni. Unosi wyprostowaną prawą nogę i przekłada rolkę pod kolanem do lewej ręki. Następnie unoszią wyprostowaną lewą nogę i przekłada rolkę pod kolanem do prawej ręki (ćwiczenie powtarza 4 razy).

„Toczymy rolkę” – dziecko siedzi na piętach. Dłonie opiera przed sobą na rolce. Na sygnał turla rolkę przed sobą i rozciąga się, pilnując, aby pośladki nie odrywały się od pięt (czynność powtarza 4 razy).

„Patrzymy przez lunetę”  – dziecko kładzie się na brzuchu. W rękach trzyma rolkę. Na sygnał odrywają ręce od podłogi i lekko unosi tułów, patrząc przez rolkę jak przez lunetę (ćwiczenie powtarzają 4 razy).

„Turlanie rolki stopą”– Dziecko stoi prosto. Kładzie prawą stopę na rolce i próbuje przesuwać ją w przód i w tył po podłodze. To samo ćwiczenie wykonuje po zmianie nogi (ćwiczenie powtarza 4 razy każdą stopą).

„Turlanie rolki dłonią”– Dziecko siedzi na podłodze w siadzie prostym (rolka leży na nogach), kładzie ręce na rolkę i turlają ją od ud do palców stóp – wykonuje przy tym skłon w przód. Z powrotem turla rolkę od stóp do ud (ćwiczenie powtarza 4 razy).

„Dowolne zabawy rolką”–  zachęćmy  dziecko do wymyślenia i swobodnej zabawy rolką, czas swobodnej zabawy można wyznaczyć na przykład długością trwania dowolnego utworu muzycznego.  

 Zabawa muzyczna „Do rakiety”

https://akademia.pwn.pl/view/830dda81-bc8b-43b2-8fb8-baf8bac06185/37810/track_27.mp3 (jeśli plik nie chce się otworzyć klikając w niego, proszę skopiować go i wkleić do otwartej przeglądarki internetowej)

Rodzic zaprasza dziecko w długą podróż kosmiczną. Zadaniem dziecka będzie rozpoznanie, jaki element podróży sugeruje muzyka, i wykonanie interpretacji ruchowej. Zabawa składa się z 4 części:

1)Lot rakiety  

2) Planeta robotów 

3) Lot rakiety  

4) Planeta ufoludków.  

W czasie lotu  dziecko biega   z dłońmi splecionymi nad głową (to czubek rakiety). Ląduje na odgłos lądowania, powoli kucając. Na planecie robotów porusza się w zautomatyzowany sposób (jak roboty). Na planecie ufoludków  porusza się dowolnym sposobem przy muzyce.

„Ziemia wyspa zielona” to piosenka doskonale pasująca do naszej dzisiejszej tematyki ponieważ jest to utwór edukacyjny uczący nasze przedszkolaki, a nam starszym przypominający o istocie dbania o Ziemię naszą planetę i otaczające nas środowisko. Zapraszamy do jej wysłuchania.

https://youtu.be/uJBvuP8jEzs link do piosenki

 „Ziemia, wyspa zielona”- wspólne śpiewanie piosenki

Nie warto mieszkać na Marsie, 
nie warto mieszkać na Venus. 
Na Ziemi jest życie ciekawsze, 
powtarzam to każdemu . 

Ref. Bo Ziemia to wyspa , to wyspa zielona, 
wśród innych dalekich planet. 
To dom dla ludzi, dla ludzi i zwierząt, 
więc musi być bardzo zadbany. 

Chcę poznać życie delfinów 
i wiedzieć co piszczy w trawie.
Zachwycać się lotem motyla 
i z kotem móc się bawić. 

Ref. Bo Ziemia to wyspa , to wyspa zielona, 
wśród innych dalekich planet. 
To dom dla ludzi, dla ludzi i zwierząt, 
więc musi być bardzo zadbany. 

Posadźmy kwiatów tysiące. 
Posadźmy krzewy i drzewa, 
niech z nieba uśmiecha się słońce, 
pozwólmy ptakom śpiewać. 

Ref. Bo Ziemia to wyspa , to wyspa zielona, 
wśród innych dalekich planet. 
To dom dla ludzi, dla ludzi i zwierząt, 
więc musi być bardzo zadbany.

 

Pobawmy się przy piosence, stwórzmy własny akompaniament, a może wykonajmy swój eko-instrument. Najprostszy to grzechotka. Dowolny pojemnik wypełnijcie ziarenkami ryżu, kaszy, fasoli bądź innym i gotowe. Pamiętajcie , że najprostszym instrumentem jest nasze ciało. Możecie zagrać np.: klepiąc się po udach, klaszcząc, czy tupiąc.

Życzę miłej zabawy. 🙂 🙂 🙂

kontakt:

a.kaczmarek@naszabajka.com

j.stonska@naszabajka.com