Humory i humorki, czyli nasze emocje

Moje drogie Żabki! Zapraszam do zabawy, a oto co dzisiaj dla Was przygotowałam: 

1.Gdy ci smutno… – wysłuchanie i analiza treści wiersza. R. czyta wiersz.

Gdy ci smutno, gdy ci źle,                                                                                         

przyjaciel zawsze wesprze cię.                                                                                   

On cię przytuli, otrze z twarzy łzy.                                                                             

Pomoże nawet wtedy gdy,

nie wie do końca, skąd ten smutek w tobie,

lecz razem dacie z nim radę sobie.

Bo wasze serca czują tak samo,

a to właśnie kiedyś empatią nazwano.

Rozmowa z dziećmi na podstawie treści utworu:Dlaczego można się smucić? Kto może pomóc, gdy jest smutno? W jaki sposób może pomóc przyjaciel, jak może wesprzeć?; Co to jest empatia? Kiedy się smucicie co myślicie? Co wtedy robicie? 

2. Zabawa „Start rakiety” – wysyłamy złość oraz wszystkie negatywne emocje, z którymi jest nam źle, w kosmos.

Dzieci:

  • bębnią palcami po podłodze, najpierw cicho powoli, a potem coraz szybciej i coraz głośniej;
  • klaszczą w dłonie natężającą się głośnością i we wzrastającym tempie;
  • tupią nogami, także tutaj zaczynają cicho i powoli, a potem coraz szybciej i głośniej;


Hałas i szybkość wykonywanych ruchów stopniowo wzrastają, dzieci wstają gwałtownie ze swoich miejsc, wyrzucają z głośnym wrzaskiem ręce do góry – RAKIETA WYSTARTOWAŁA!

Powoli dzieci siadają na swoich miejscach. Ich ruchy uspokajają się, słychać tylko delikatny szum aż wszystko cichnie – rakieta znika za chmurami i jesteśmy radośni. 

3. „Podróż do krainy złości, smutku, radości” – ustawiamy się z dzieckiem w pociąg, śpiewamy piosenkę „Jedzie pociąg…” i wyruszamy najpierw w podróż do krainy złości, potem do krainy smutku i na końcu do krainy radości. W każdym miejscu pokazujemy gestem, słowem, mimiką,  jak czują się ludzie w danej Krainie. Na koniec pytamy dziecko, w którym miejscu podobało się jemu najbardziej i dlaczego. Dzięki tej zabawie dziecko może przeżywać różne emocje i doświadczać ich na sobie.

Najpierw wybierzemy się do krainy złości, tutaj ludzie chodzą obrażeni, są źli i zagniewani, tupią nogami, zaciskają dłonie w pięści i krzyczą. Następnie pociąg rusza dalej i zatrzymuje się w krainie smutku. Tutaj ludzie chodzą markotni i płaczą, Na końcu pociąg rusza do krainy radości, gdzie ludzie są zawsze uśmiechnięci, życzliwi i pomocni wobec siebie, witają się z nami serdecznie.”
4. Rock and roll – taniec na poprawę humoru. Poznanie sposobów radzenia sobie ze smutkiem. Rodzic zaprasza dziecko  do tańca, dziecko tańczy swobodnie, samodzielnie lub z rodzicem. Po tańcu rodzic prosi, aby dziecko podzieliło się swoimi uczuciami, jak się teraz czują.  

 

5. Zabawy plasteliną – usprawnianie małej motoryki poprzez wyklejanie plasteliną kształtów. Zadaniem dziecka jest wyklejenie  kształtów plasteliną: wałkowanie, ugniatanie plasteliny, wyklejanie przestrzeni małymi kuleczkami.  Szablony do pobrania poniżej:

szablony

Kontakt z nauczycielem: 

m.matyka@naszabajka.com