Kolory lata

Dzień dobry Kochani!

Za nami kilka ciepłych i słonecznych dni. To znak, że nadchodzi kolejna pora roku. W tym tygodniu będziemy zajmować się latem. Zaczynamy!

  1. Nauka piosenki pt.” Razem z latem”- posłuchajcie kilka razy i spróbujcie zaśpiewać sami:

https://www.youtube.com/watch?v=AHwM17Zw5Gw

Razem z latem

Chodzi złote lato

w kapeluszu z kwiatów,

w rękach ma latawiec,

biega z nim po trawie.

Ref.: Hopsa, hopsasa, razem z latem ja. (x 2)

Czasem dla ochłody

lato zjada lody.

Zajada je powoli,

gardło go nie boli.

Ref.: Hopsa, hopsasa, razem z latem ja. (x 2)

 

 2.”Słońce i deszcz” – zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa.

 Dzieci maszerują po pokoju. Na hasło: Słońce prostują się i wystawiają twarze do słońca, unoszą ręce; na hasło: Deszcz kucają, zasłaniają głowy rękoma.  Rodzic daje dziecku wycięte kolorowe, papierowe koło. Dziecko kładzie koło w miejscu, w którym padają promienie słoneczne. Koła powinny leżeć w takim miejscu, aby nie przeszkadzały w użytkowaniu pomieszczenia, np. na parapecie, regle, przypięte do tablicy itp.

  1. Zabawa w kolory

Posłuchajcie piosenki o kolorach

https://www.youtube.com/watch?v=owzja2wW8Nk

Rodzic  zaprasza dzieci do stolików, na stołach przygotowane są tacki z kolorami podstawowymi- czerwony, żółty, niebieski, narzędzia do stemplowania, np. korki, papierowy ręcznik, kartki. Dzieci podają nazwy kolorów. Stemplują na kartkach, po czym przed nałożeniem nowego koloru wycierają korki w ręczniki. Rodzic zaprasza dzieci do zabaw z kolorami: stemplowanie kolor na kolorze, pokrywanie poprzedniego stempla częściowo innym kolorem. Dzieci podają nazwy powstałych barw, utrwalają swoją wiedzę .Tworzą obrazy nierealne i realne za pomocą stempli. Po skończonej zabawie artystycznej Rodzic prosi dzieci, aby zaobserwowały swoje koła, które wcześniej kładły w promieniach słońca. Pyta:

Czy słońce je oświetla w dalszym ciągu?.

 Dzieci odpowiadają. Do dalszej obserwacji zostają tylko te koła, które nadal są oświetlone przez promienie.

 

  1. „Ziarenko” – poszerzanie wiedzy przyrodniczej, wzrost rośliny.

 Rodzic. pokazuje dzieciom ziarenko fasoli i mówi: To małe ziarenko fasoli. Spróbujcie się zamienić w tak malutkie ziarenka. Dzieci zwijają się w kłębuszki, starają się zwinąć jak najciaśniej. Rodzic mówi: Posłuchajcie historii o ziarenku.- można wykorzystać planszę rozwoju fasoli

rozwój fasoli

Małe Ziarenko spało mocno, głęboko pod ziemią. Pewnego razu otworzyło jedno oko, ale wokół było bardzo ciemno i zimno.

– Eee… Brrrr… Nic ciekawego – poszło spać dalej.

Pewnego wiosennego dnia Ziarenko poczuło, że wokół niego robi się coraz cieplej. Nie wiedziało skąd to uczucie, ale było ono bardzo miłe. Kolejnego dnia Ziarenko poczuło, że coś je obmywa, a ziemia wokół jest coraz cieplejsza. Zapragnęło więcej i więcej obmywania i ciepła, zaczęło poszukiwać. Wysunęło jedną rękę, a tam brrrrrr zimno, wysunęło drugą rękę w przeciwnym kierunku.

– Ojej, ciepło, tak bardzo chce mi się pić, dużo pić, jeszcze i jeszcze – Ziarenko wyciągało rękę do ciepła i wody, aż nagle… stało się wokół bardzo jasno. Ziarenko zapłakało.

– Co się stało? Nic nie widzę!

– Przyzwyczaisz się do mego światła – pogłaskało je Słonko swym promykiem.

– Pomożemy ci – szepnął szumiący, ciepły Deszczyk. 

 Rodzic włącza muzykę relaksacyjną. https://www.youtube.com/watch?v=bMptxI6ZeXY

 Mówi dziecku, że jest małym ziarenkiem fasoli;   zachęca dzieci, aby wyprostowały swoje ciała, wyciągnęły ręce do góry i na boki.

Rodzic  rozmawia z dziećmi na temat opowiadania, rozdziela treści fikcyjne (uczucia ziarenka) od rzeczywistych (pomoc deszczu i słońca we wzroście rośliny).  Tłumaczy, że do wzrostu rośliny potrzebne jest słońce i woda.

 Można dla przypomnienia zapoznać dziecko z filmem o  rozwoju fasoli: https://www.youtube.com/watch?v=ZqKi5Xi3BhM

 

5.„Ziarenka”- zabawy

 

Rodzic daje dziecku  zamknięte pojemniczki, np. z jajek niespodzianek. Wewnątrz są nasiona i zwinięte ruloniki z wizerunkami owoców. Dzieci nie otwierają pojemników, potrząsają nimi, oglądają pod światło, zgadują, co się może mieścić w środku. Ostrożnie wysypują na plastikowe talerzyki przed sobą, oglądają, rozwijają ruloniki z papieru, starają się powiązać obrazki z nasionami (nasiona rzodkiewki, marchewki, aksamitki, maciejki, sosny, ogórka i inne). Opisują swoje obserwacje: nasiona są bardzo małe; nasiona nie przypominają roślin, które z nich wyrosną; nasiona przypominają drobne kamyczki w różnych kształtach; nasiona mają różne kolory itp.

 

6.Praca z książką str.37 – poszerzanie wiedzy przyrodniczej, zachęcanie do prowadzenia obserwacji przyrodniczych

rozwój truskawki

Dzieci uważnie obserwują historię wzrostu owocu truskawki. Zwracają uwagę, że truskawka powstaje z kwiatu, rośnie na małym krzaczku. Rodzic w razie konieczności uzupełnia wiedzę dzieci, mówiąc o bardzo ważnej roli pszczół. Opowiada, że mała zielona truskawka stanie się dużą, dojrzałą, czerwoną dzięki wodzie i ciepłym promieniom słońca. Dzieci uzupełniają karty nalepkami, dorysowują deszcz i kolorują dojrzałe truskawki.

 

Miłego dnia!!!

Kontakt z nauczycielem: r.jedrzejczak@naszabajka.com

j.steciuk@naszabajka.com