Na wielkanocnym stole

1.04 zadania

  1. Święta Wielkanocne- animacja do piosenki

Pytania:

  • O czym była piosenka?
  • Czym pachną święta Wielkanocne?
  • Co znajdowało się w koszyczku?

2. Opisywanie obrazka.

Dziecko przygląda się ilustracji i opisuje ją. Następnie rodzic zakrywa obrazek, a zadaniem dziecka jest wymienić jak najwięcej elementów, które zapamiętało.

3. Zabawa paluszkowa- „Zajączki”. 

Rodzic wraz z dzieckiem ilustrują ruchem tekst zabawy.

Pięć zajączków małych kica na polanie.Gdy się jeden schowa, ile tu zostanie?Pięć zajączków małych kica na polanie.Gdy się dwa schowają. Ile tu zostanie?Pięć zajączków małych kica na polanie.Gdy się trzy schowają ile tu zostanie?Pięć zajączków małych kica na polanie.Gdy odejdą cztery, ile tu zostanie? Pięć zajączków małych kica na polanie.Kiedy pięć się schowa, ile tu zostanie?

4. Proponowane zadania w kartach pracy:

Karty pracy cz.3, s.48- rozwijanie percepcji wzrokowej podczas uzupełniania brakujących elementów na obrazku przedstawiającym wielkanocny stół. Dzieci wycinają fragmenty obrazka ze s.51 i naklejają je we właściwym miejscu.

Dodatkowo (dla chętnych) eksperyment:

Gumowe jajko

Czego potrzeba?

  • jajko (surowe)
  • ocet
  • kubek
  • talerzyk

Jajo wrzucamy do octu i zakrywamy talerzem. Ten kwaśny zapach jest konieczny – to aromat nauki i mocnych wrażeń, które nadejdą! Zostawiamy całość na jedną dobę. W tym czasie ocet ścina białko, na skorupce widać bąbelki uciekającego powietrza. Po upływie jednego dnia, obieramy jajo ze skorupki i sprawdzamy co tam się wydarzyło. Po obraniu jajko wygląda jak ugotowane na twardo. Jest natomiast bardzo plastyczne. Jeśli dłużej posiedzi w occie, zaczyna się nawet odbijać. Moje też się odbijało – ale szyby to by nie wybiło:)

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „Po godzinach Zaraz po włożeniu jajka do octu Po 24 godzinach Po 24 godzinach”