Spotkanie z muzyką klasyczną

Dzień dobry drogie Żabki! Dzisiaj udamy się do filharmonii i zapoznamy się z muzyką poważną, będziemy  ilustrować ją ruchem, gestem, a także wyrażać za pomocą rysunku. 

1.”Z wizytą w filharmonii” – słuchanie krótkiego występu orkiestry symfonicznej. W trakcie możemy zatrzymać film i zapytać dziecko: Jak myślisz skąd muzycy wiedzą, jaka grupa instrumentów ma grać? Skąd wiedzieli kiedy mają grać głośno, a kiedy cicho? Jak nazywa się osoba, która kieruje orkiestrą? Kim jest dyrygent? (zwracamy szczególną uwagę na dyrygenta i jego rolę w orkiestrze).

2.Po zapoznaniu z filmem pobawmy się w orkiestrę. Rodzic jest dyrygentem, a dziecko gra na instrumencie (możemy wykorzystać instrumenty wykonane przez dzieci). Wyjaśniamy zasady: gdy rodzic trzyma szeroko rozłożone ręce – głośna muzyka, dłonie złączone – cicha, ręce w górze- szybka muzyka, ręce w dole – wolna. Dziecko gra według wskazówek dyrygenta. Następnie zamieniamy się rolami. 

3. Opowieść ruchowa „Wiosna na łące”- połączona z ćwiczeniami artykulacyjnymi. Dzieci ilustrują ruchem i głosem opowiadanie na tle muzyki A.Vivaldiego „Wiosna”

Pewnego dnia wczesnym rankiem przedszkolaki wybrały się na spacer na łąkę. Słońce powoli wstawało i ogrzewało budzące się rośliny i zwierzęta. Wkoło panowała cisza, dlatego dzieci poruszały się na paluszkach – łąka powoli budziła się do życia. Najpierw dzieci usłyszały bzykanie pracowitych pszczółek /bzz..bzz..bzz../, które przelatywały z kwiatka na kwiatek i zbierały słodki nektar. Po łące spacerowały również mrówki. Było ich bardzo dużo, ale chodziły tak ostrożnie, że się wzajemnie nie potrącały. Na zielonych listkach trawy siedziały świerszcze i poruszały łapkami strząsając z nich krople porannej rosy, cykały cichutko: cyk, cyk, cyk. Dzieci wąchały pachnące kwiatki i dmuchały na dmuchawce, których nasiona unosiły się w powietrzu, wirując w kółeczko. Wtem usłyszały kumkanie – kum, kum, kum – to żabki nawoływały się na poranny spacer, skakały wysoko obserwując, czy nie zbliża się jakieś niebezpieczeństwo. Nagle niespodziewanie pojawił się bocian krocząc dostojnie i wysoko unosząc nogi. Zatrzymał się, stanął na jednej nodze i zaczął nawoływać: kle, kle, kle. Przestraszone żabki pochowały się w trawie. Przyglądał się temu wróbelek, który fruwał nad łąką w poszukiwaniu pożywienia dla swoich dzieci. Trzepotał swoimi skrzydełkami i cicho ćwierkał: ćwir, ćwir, ćwir. Bocianowi znudziło się szukanie żabek, rozwinął więc swoje długie skrzydła i odleciał z łąki. Dzieci już miały wracać do przedszkola, gdy zauważyły ślimaka, który wolno sunął między łodygami kwiatów. Kiedy tylko napotkał na jakąś przeszkodę, szybko chował się do swojego domku, który niósł na grzbiecie. Dopiero po chwili powoli wystawiał głowę i rozglądał się dookoła wygrzewając się w promieniach wiosennego słońca….

4.„Taniec wyobraźni” – rozwijanie kreatywności ruchowej w trakcie zabaw muzycznych. Dzieci trzymają w dłoniach szyfonowe chusteczki lub apaszki, tańczą według własnego pomysłu do muzyki A.Vivaldiego „Wiosna”

 

     5. „Rysowanie muzyki” – reagowanie na umówione sygnały, usprawnianie małej motoryki  R. zaprasza do rysowania dziecko wykonuje to co,  podpowiada muzyka: płynna – dziecko rysuje w powietrzu fale, łuki;   szybka – dziecko rysuje zygzaki kropki, koła.  Zabawę należy powtórzyć kilkakrotnie – można dać dziecku kartkę i farby do ilustrowania muzyki. 

Udanej zabawy ! Pani Małgosia 🙂 

Kontakt z nauczycielem: 

m.matyka@naszabajka.com