W GOSPODARSTWIE WIEJSKIM

 

Serdecznie witamy Was kochane Słoneczka i Was drodzy Rodzice po weekendzie. 🙂 Nadal nie możemy się jeszcze zobaczyć w przedszkolu ale bardzo tęsknimy i pamiętamy o was. W tym tygodniu spotkamy się „Na Wsi”i . Postarajcie się wykonać wszystkie zadania samodzielnie, każdy w swoim tempie. Życzymy udanej zabawy 🙂

 

„Podróż samolotem do zagrody wiejskiej” – zabawa naśladowcza- dziecko powtarza ruchy prezentowane przez rodzica, np.:  Zapraszam Cię do podróży na wieś. Polecimy samolotem. Włączamy silniki: przekręcamy pokrętło trzy razy prawą ręką i dwa razy lewą ręką. Następnie zapinamy pasy i wyciągamy na boki ręce. Uwaga: lecimy, machając rękami. Po pewnym czasie: Podchodzimy do lądowania. Zwalniamy tempo, zatrzymujemy się i kucamy. A gdzie przylecieliśmy? Posłuchaj: https://www.youtube.com/watch?v=3oE8dF4HPAE  –  „Odgłosy zwierząt”  Dz. rozpoznaje i naśladuje odgłosy zwierząt z wiejskiego podwórka.

   „Zwierzęta z gospodarstwa wiejskiego” – zajęcia przyrodniczo-społeczne.

 https://www.youtube.com/watch?v=qQtJP40a1Iw&vl=pl

dzieci wymieniają nazwy zwierząt z wiejskiego podwórka, podają ich charakterystyczne cechy, opisują wygląd, warunki życia i znaczenie w życiu człowieka. W czasie oglądania filmiku dziecko dzieli na sylaby nazwy zwierząt, podaje pierwszą głoskę wyrazu np. k-kura, ku-ra; k-krowa, kro-wa; k-koza, ko-za; o-owca, ow-ca…itd.

 „Co to jest?” – zabawa badawcza. Rodzic prezentuje nabiał: maślankę, jogurt, sery (żółty i biały), masło i mleko. Dz. próbuje produkty. Opisuje smaki. Zastanawia się nad pochodzeniem produktów. ( uświadamiamy dziecku, jaką te produkty mają wartość odżywczą: zawierają wapń (niezbędny do budowy kości i zębów), białko (potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju) oraz witaminy (np. D i z grupy B).

„Skąd mamy wełnę?” – R. pokazuje dzieciom produkty wykonane z wełny, np.: sweter, skarpety, kapcie, poduszkę. Dz. dotyka i opisuje wrażenia (np.: miękkie, ciepłe, przyjemne, gryzące). Wspólnie zastanawiają się, skąd pochodzi wełna, od jakiego zwierzęcia ją otrzymujemy. „Co nam dają zwierzęta?” – piosenka.

https://www.youtube.com/watch?v=8E5JeRPT4E4

 Wykonanie ćwiczenia w KP4 (s.18)

„Raz, dwa, trzy – krowa patrzy” – zabawa- Dz. przemieszcza się po pokoju. Gdy R. wypowie słowa: Raz, dwa, trzy- krowa patrzy!, dziecko zamienia się w krowę i zaczyna wydawać z siebie charakterystyczne odgłosy. Następnie R. zmienia nazwy zwierząt (np. „raz, dwa, trzy kura patrzy”… koza patrzy…) a Dz. zamienia się w podane zwierzęta i naśladuje je.

„Kogut i kury” – zabawa matematyczna – Dz. otrzymuje szablony kogutów i kur w różnej liczbie (można pobrać ze strony poniżej i dać dziecku do wycięcia)

https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie-wektory/kogut

Na początek ma do dyspozycji po 2 koguty i 4 kury. Zadaniem Dz. jest utworzenie dwóch równolicznych i takich samych stad drobiu. R. podpowiada: Utwórz dwa zbiory (stada) z ptakami tak, aby każdy z nich składał się z koguta i takiej samej liczby kur. Następnie Dz. otrzymuje jeszcze 4 kury, które ma sprawiedliwie rozdzielić między stadami. Jeśli dziecko dobrze sobie radzi z zadaniami, R. daje jeszcze po 1 kogucie i 1 kurze i prosi o ponowne utworzenie jednorodnych i równolicznych zbiorów. Pyta: Jak teraz podzielisz ptactwo, aby każde stado wyglądało tak samo? W razie problemów podpowiada: Utwórz trzy zbiory (stada) z ptakami tak, aby w każdym były: 2 koguty i taka sama liczba kur.

„Różnice i podobieństwa między koniem a krową” – zabawa w porównywanie- Dziecko porównuje na zdjęciu sylwetki konia i krowy. Wskazuje podobieństwa i różnice, np.: i koń i krowa mają po 4 nogi, zwierzęta są różnego koloru (opisują kolory), krowa ma rogi, a koń nie, gdzie mieszkają… itd. https://www.canstockphoto.pl/ko%C5%84-krowa-68515913.html

„Przenosimy kurki” ćwiczenie oddechowe. Dziecko otrzymuje rurkę plastikową i sylwety kur i kogutów z zabawy matematycznej. Dz. zasysa powietrze przez rurkę i przenosi ptaki z jednego miejsca na drugie.  

                                                                   POZDRAWIAMY. MIŁEGO DNIA 😉

kontakt:

a.kaczmarek@naszabajka.com

 j.stonska@naszabajka.com