Zabawy z wykorzystaniem mas plastycznych

Jeśli chcemy, aby nasze dzieci z łatwością manipulowały przedmiotami, a w przyszłości dokładnie pisały, powinniśmy wspierać u nich rozwój małej motoryki. Nie chodzi tu tylko o precyzyjną pracę mięśni, ale również o wrażliwość skóry na bodźce, świadomość własnego ciała. Zabawy masami plastycznymi to wiele doznań sensorycznych, twórcza zabawa rozwijająca wyobraźnię dziecka, doskonalenie małej motoryki i wspaniała zabawa. Od najmłodszych lat warto oswajać dzieci z mnogością faktur i różnego rodzaju bodźców dotykowych. Poniżej kilka propozycji.

Ciasto wygibasto:

-2 szklanki mąki

-1 szklanka soli

-1 szklanka wody

Wszystkie składniki mieszamy razem w misce, zagniatamy (można barwić: farbkami, barwnikami spożywczymi albo naturalnie kakao, kurkuma itp.)

Masa papierowa:

-gazety codzienne lub opakowania po jajkach (bez naklejek)

-woda

-wiadro lub inny duży pojemnik

-1/2 paczki kleju do tapet

-1 kg mąki

Rwiemy papier na małe kawałki, zalewamy wodą, pozostawiamy na noc. Następnego dnia dodajemy klej do tapet i mąkę, wszystko dokładnie mieszamy. Jeśli masa jest mało gęsta, dodajemy mąki. Rzeźby suszymy najlepiej w miejscu ze stałym dostępem powietrza. Wyschnięte prace można malować farbami.

Piasek zawsze mokry:

-6 szklanek mąki

-1 szklanka oleju

W misce dokładnie łączymy składniki. Powstaje wilgotna substancja przypominająca drobny piasek, z której możemy robić babki.

Kolorowy ryż:

-ryż lub inne ziarno, makaron, kasza jaglana

-barwniki spożywcze

-ocet

-słoiki

Ryż wsypujemy do słoika, wlewamy odrobinę  (łyżeczkę) octu i barwnik, zakręcamy słoik i energicznie potrząsamy. Można użyć butelek lub innego naczynia. Odkręcamy słoik i czekamy, aż gotowy produkt wyschnie.

Zabaw z ryżem jest wiele: możemy mieszać kolory, wyklejać, przesypywać itp.

Należy jednak bawić się ryżem suchymi rękami – przy kontakcie z wodą ryż farbuje.

Wszystkie masy można przechowywać w woreczkach żeby nie wyschły.

Miłej zabawy.