Zabawy z wyobraźnią – instrumenty muzyczne

Drodzy rodzice i dzieci, dzisiaj przed Wami kolejne wyzwanie. Dzisiaj zachęcam do wykonania instrumentów z materiałów dostępnych w każdym domu, które są gwarantem dobrej zabawy. Jest to świetny sposób na spędzenie wspólnie czasu, a także wspólnego koncertowania.

   1.Bębenek, czyli instrument perkusyjny 

 Do wykonania potrzebujemy kubeczki po śmietanie lub jogurcie (najlepiej takie półlitrowe). Następnie naciągamy kawałek folii spożywczej, mocujemy ją obciągając gumką recepturką i nasz bębenek jest już gotowy. Na koniec możemy ozdobić instrument kolorowym papierem, krepiną, wstążką lub czymkolwiek chcemy. 

     2.  Marakasy czyli tzw. przeszkadzajka
Możemy wykorzystać takie materiały jak puszka, butelka, kubeczek zamykany, słoiczek, pudełko wsypujemy cokolwiek suchego: kasza, ryż, kamyki, koraliki, ziele angielskie. Zamykamy i gotowe. Tu poświęćmy czas na ozdobienie instrumentu. Zachęcam do wykonania kilku marakasów, dzięki temu, że użyjemy innego wkładu, uda nam się stworzyć różne dźwięki, na różnych wysokościach. Inny dźwięk uzyskamy, używając ryżu, inny jeśli będą to spore kamyki, a jeszcze inny jak użyjemy plastikowych koralików. Do wykonania tej zabawki dobrze się sprawdzą  również opakowania po jajku z niespodzianką. Są one zamknięte, szczelne i dostosowane wielkością do rączek dzieci. 

     3.  Marakasy z łyżek 

Do jajka niespodzianki wsypujemy nasiona. Między dwie łyżki plastikowe  wkładamy jajo, całość oklejamy ozdobną taśmą. 
 
   4. Ksylofon z butelek 
Przygotujcie 8 buteleczek lub szklanek. Pierwszą napełnicie do pełna, kolejne stopniowo zmniejszając ilość wody. Dla ciekawszych efektów wizualnych możecie zafarbować wodę przy pomocy barwników spożywczych lub  pisaka (wkładając go na kilka sekund do wody). 
 
Liczę na Waszą wyobraźnię. To tylko niektóre z możliwości. Zachęcam do podzielenia się zdjęciami swoich prac. Miłej zabawy! 
 
Kontakt z nauczycielem: 
m.matyka@naszabajka.com