„Rączki w górę, rączki w dół i zginamy ciałko w pół. Noga raz, noga dwa. Co za frajda na sto dwa!
Ćwiczenia gimnastyczne rozwijające koordynację wzrokowo – ruchową:
-„Zwierzęta” – opiekun pokazuje, jak idzie ślimak, rysuje linię prostą w górze nad sobą z zachowaniem kierunku od lewej do prawej, jak frunie ptak – linii falista i jak skacze żabka – linia złożona z łuków. Dziecko powtarza za każdym razem ruch opiekuna.
-„Taniec ptaków” – dziecko ma przed sobą narysowaną „leniwą ósemkę” z wyraźnie zaznaczoną kropką. Wyciąga rękę wiodącą do przodu (ręka jest sztywna w łokciu), przykłada do niej ucho i zaczynając od kropki rysuje po śladzie „leniwą ósemkę” w kierunku w lewo po skosie. Ucho przez cały czas jest przyklejone do ręki. Dziecko obserwuje koniec swojej ręki.
-„Wąż” – dziecko siedzi na dywanie w siadzie płaskim, ręce na kolanach. Maza zadanie przejść na druga stronę pokoju unosząc jedynie pośladki i lekko całą nogę z jednoczesnym posunięciem do przodu. Nie może się podpierać rękami.
-„Wyścig z pisankami” – dziecko z rodzicem lub z rodzeństwem ustawiają się na linii startu, na łyżce każdy ma jajko. Zadaniem jest dobiec do wyznaczonego miejsca i wrócić. Wygrywa ten, który pierwszy wróci na miejsce startu.
Zabawy z elementem rzutu i celowania:
-„Rzuć i złap” – dziecko trzyma w ręku papierową kulę z gazety lub woreczek. Na sygnał opiekuna podrzuca ją wysoko do góry i stara się złapać. Dla utrudnienia dzieci mogą wyrzucać kulę zza pleców i łapać z przodu.
-„Pomarańcze do kosza” – dziecko trzyma woreczek lub piłeczkę (np. do tenisa; mogą też być gazetowe kule). W niedalekiej odległości leży obręcz, kosz lub miska, a dziecko kolejno celuje i rzuca piłkę do obręczy.
Zabawy z elementem przeskoku i skoku:
-„Kolorowe kałuże” – opiekun rozkłada kartki w dwóch kolorach, np. niebieskim i żółtym w dwóch rzędach (rząd niebieski i rząd żółty). Odległość pomiędzy szarfami w rzędach i pomiędzy rzędami jest taka sama. Dzieci mają za zadanie przeskakiwać obunóż z kałuży do kałuży, naprzemiennie według kolorów (niebieska, żółta, niebieska, żółta itd.)
-„Skoki przez kałuże” – opiekun rozkłada kartki w rozsypance na dywanie w pokoju. Dziecko porusza się skokami pomiędzy rozłożonymi kałużami – kartkami. Przeskakuje je.
Podczas wspólnych zabaw ruchowych zachęcam do skorzystania z kart obrazkowych, które znajdują się w załącznikach. Życzę udanej zabawy!