Edukację matematyczną można realizować również w domu. Proponuję blok zabaw rozwijających uzdolnienia matematyczne dzieci.
Ćwiczenia, zabawy i sytuacje zadaniowe:
1. „Chodzenie pod dyktando” – dorosły stoi obok dziecka i mówi: Dwa kroki w prawo … Teraz trzy kroki do przodu … Dwa kroki do tyłu … Pięc kroków w lewo … itd. Dorosły może poruszać się „pod dyktando” razem z dzieckiem. Można też to ćwiczenie wykonać przemiennie: dorosły „dyktuje” – dziecko odlicza kroki, następnie dziecko „dyktuje”, a dorosły odlicza kroki.
2. Kartka: brzeg górny, dolny, lewy, prawy – dorosły przypina kartkę do ściany na wysokości oczu dziecka i mówi: Podejdź do kartki … Pokaż górny brzeg … Dolny … Lewy brzeg … Prawy brzeg … Odepnij kartkę, przyłóż do brzuszka i podejdź do stołu … Stań twarzą do stołu i wolno kładź kartkę na stół … Teraz pokaż górny brzeg kartki … Dolny brzeg kartki … Lewy … Prawy … Przesuń palec wzdłuż górnego brzegu kartki …, wzdłuż dolnego brzegu kartki … Przesuwaj palec od lewego do prawego brzegu kartki … Teraz od prawego do lewego brzegu kartki.
3. Ułóż to, co usłyszałeś – przekładanie regularności – dorosły zwraca się do dziecka: Słuchaj uważnie. Przemiennie klaszcze i uderza w stół … Ułóż z kolorowych kartoników rytm, który usłyszałaś/eś – przygotuj dla dziecka kartoniki o różnych kształtach i kolorach.
4. Książki na półce – dorosły proponuje dziecku: Policz książki na półce … Doskonale. Np. jest ich piętnaście. Rodzic przestawia kilka książek (dziecko to widzi) i pyta: Jak myślisz, ile jest teraz książek na półce? Dziecko może przeliczyć jeszcze raz, bo może mu się wydawać, że wraz ze zmianą miejsca książek ich liczebność się zmieniła.
5. Wspólne sprzątanie i liczenie – dorosły sprząta, a dziecko mu pomaga. Ustawia w rzędzie, np. 6 krzeseł do odkurzania. Proponuje: policz. Przygląda się, z której strony dziecko rozpoczęło liczenie. Następnie pyta: Gdybyś policzył z tej strony (wskazuje na przeciwną stronę), to także krzeseł byłoby 6? Dziecko może sprawdzić, licząc od tyłu.
6. Dodawanie w edukacji domowej: dziecko i dorosły siedzą na przeciw siebie przy stoliku lub na dywanie. W zasięgu ręki mają drobne przedmioty. Rodzic kładzie przed dzieckiem kilka, np. klamerek w rzędzie. Dorosły zachęca do ich policzenia. Pyta: Ile masz klamerek? … dokłada (dosuwa) kilka i stwierdza np. miałeś 8 klamerek, dodałem ci 3, ile masz razem? W zabawie może nastąpić zamiana ról: dziecko układa zadanie dla rodzica. W trakcie zabawy zmieniamy liczmany. Mogą być to: klamerki, guziki, ziarna fasoli, itp.
7. Odejmowanie w edukacji domowej: dziecko i dorosły, siedząc naprzeciw siebie mają liczmany, np. patyczki. Przeliczają je razem. Rodzic stwierdza: „Masz dziesięć patyczków, zabieram sześć … (odsuwa je). Ile zostało patyczków? W zabawie może nastąpić zamiana ról: dziecko zadaje zadania rodzicowi. Dorosły zwraca się do dziecka: Ułóż podobne zadanie dla mnie. Dziecko wzorując się na poprzednim zadaniu, wręcza dorosłemu, np. dwanaście patyczków. Dorosły układa je w szeregu, przelicza, liczy głośno i stwierdza: Mam dwanaście patyczków. Dziecko zabiera pięć patyczków, dorosły przelicza pozostałe i mówi: Miałem dwanaście patyczków, zabrałeś pięć. Zostało siedem. Dwanaście odjąć pięć jest siedem.
8. Sytuacje życiowe, w których wymagane jest liczenie i rachowanie:
-dorosły wraca z zakupów i wykłada z worka owoce. Zwraca się do dziecka: Policz jabłka, policz gruszki. Dodaj i powiedz, ile jest razem.
-dorosły piecze ciasto. Zwraca się do dziecka: Zobacz i powiedz, ile jajek mamy w lodówce … Daj mi pięć … Ile zostało?
-z okna jest widok na parking samochodowy. Są tam różne samochody. Dorosły proponuje: Policz samochody osobowe. Policz auta dostawcze. Ile jest razem?
-rodzic przygotowuje obiad. Zwraca się do dziecka: Ugotuję ziemniaki. Policz ziemniaki w koszyku. Daj mi trzynaście … Policz, ile zostało.
-dziecko policzyło ciastka w pudełku i ustaliło, że jest ich dwanaście. Dorosły wyjmuje sześć ciastek i kładzie je na półmisku. Pyta: Ile ciastek zostało w pudełku?
Proponowane ćwiczenia z zakresu edukacji matematycznej w kartach pracy dzieci:
5 – latki:
Karta pracy nr 3, str. 24, ćw. b –przeliczanie w zakresie 10, doskonalenie zdolności grafomotorycznych.
Karta pracy nr 3, str. 24, ćw. a – przeliczanie, odejmowanie i dodawanie, poszerzanie wiedzy przyrodniczej, porównywanie liczebności.
6 – latki:
Karta pracy nr 3, str. 34, ćw. a – przeliczanie elementów na ilustracji, wpisywanie właściwych liczb.
Karta pracy nr 3, str. 34, ćw. b – wskazywanie obiektów zapamiętanych z poprzedniej strony, wpisywanie liczb.
Kontakt: a.gorniak@naszabajka.com