JESTEŚMY POLAKAMI

 

Drodzy Rodzice, Kochane Przedszkolaki, maj jest miesiącem szczególnym w historii Polski ponieważ pierwszych trzech dniach obchodzimy ważne dla Polaków święta.  

1 maja – Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy.

2 maja– Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Szczególnie w tych dniach warto zastanowić się nad tym, kto to jest patriota i co to jest patriotyzm oraz powiedzieć dzieciom, że:

Patriota to osoba, która kocha swoją ojczyznę, czuje się jej częścią, działa dla jej dobra i gotowa jest wiele dla niej poświęcić. Dba o dobre imię swojego kraju, o symbole narodowe takie jak flaga, godło czy hymn swojej ojczyzny.

Dzisiejszy patriota ma też poczucie dumy i godności narodowej.  Kultywuje tradycje, obchodzi  rocznice i święta narodowe, oddaje cześć bohaterom narodowym oraz sławnym osobistościom zasłużonym dla kraju.

Patriotyzm to postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęci ponoszenia za nią ofiar i gotowości do jej obrony.

Jesteśmy Polakami,

lat niewiele mamy, w Polsce żyjemy, Ojczyznę swoją kochamy.

 

Działania, które proponujemy możecie Państwo realizować wg uznania,

dostosowując do potrzeb dzieci.

 

Nasze spotkanie zaczynamy od historii powstania naszego państwa.

„Polak mały” – film animowany.

https://youtu.be/xQk8p7XY23A

Drogie Dzieci, zapraszamy do obejrzenia filmu z którego dowiecie się, jak powstało państwo polskie,  Jak wygląda godło Polski? Co symbolizują czerwień i biel? Dlaczego Mazurek Dąbrowskiego jest wyjątkową pieśnią? Drodzy Rodzice, podczas oglądania filmu  przypomnijcie dzieciom jaką postawę należy zachować podczas śpiewania hymnu, a także o obowiązku szacunku do symboli narodowych.

 

„Moja Polska” – nauka wiersza metodą ze słuchu.

Wie każdy Polak duży i mały,

że naszym godłem jest Orzeł Biały.

A biel i czerwień, kolory dwa,

nasza Ojczyzna na fladze ma.

 

 

„Gimnastyka” – zabawa ruchowa. 🙂

Zapraszamy do zabawy. Dziecko wykonuje ruchy zgodnie ze słowami  wierszyka.

Jeden raz klaśnij głośno,

jeden raz ugnij nogi.

Spróbuj dotknąć sufitu,

a teraz podłogi.

Tu jest ręka, a tu noga,

tutaj sufit, tu podłoga.

(zabawę powtarzamy parę razy i coraz szybciej)

 

„Podróż palcem po Polsce” – zabawa edukacyjna z wykorzystaniem mapy Polski.

Do tego celu możecie Państwo użyć (wykorzystać) dowolny Atlas, encyklopedię lub też książkę o tej tematyce jaką macie w swoich domowych biblioteczkach. Proponujemy rozpocząć podróż od pokazania granic naszego państwa, a następnie omówienia znaczenia poszczególnych kolorów na mapie (zieleń – niziny, żółty – wyżyny, pomarańcz i brąz – góry, niebieski – jeziora i rzeki, ze zwróceniem szczególnej uwagi na największą naszą rzekę Wisłę. Warto też pokazać dziecku ważniejsze miasta, zaczynając od tego w którym mieszka , potem naszej stolicy Warszawy i innych miast np. Krakowa, Gdańska. Jeśli macie Państwo rodzinę rozproszoną po całym kraju warto pokazać dziecku gdzie mieszka babcia, ciocia lub wujek. Wiadomości zawierające ładunek emocjonalny mają dla dziecka szczególne znaczenie i łatwiej są przez nie przyswajane.

                    Rodzicu przeczytaj dziecku opowiadanie.

Wystawa o legendach Warszawy

 

Przez kilka dni pani czytała przedszkolakom legendy o Warszawie . A potem dzieci robiły ilustracje do tych opowieści . Były takie piękne, że zachwycony Trampolinek zawołał:

– Hej hop, może zrobimy wystawę, żeby inni mogli zobaczyć nasze obrazki?!

I był to bardzo dobry pomysł . Z przedszkolnego magazynku przyniesiono kolorowe tablice, do których dzieci przyczepiły swoje prace .Wieczorem Trampolinek zawołał przyjaciół, żeby obejrzeli wystawę .

– Łaa! – zaryczał Tygrysek . – Jesteśmy pierwszymi gośćmi i najważniejszymi!

Trampolinek podskakiwał hej hop i wręczał każdemu chorągiewkę . Chorągiewka miała dwa pasy . Górny był żółty, a dolny – czerwony .– Dlaczego takie kolory? – zdziwił się Zajączek .

– Bo takie kolory ma właśnie flaga Warszawy, hej hop!

Na pierwszej tablicy zawieszono portrety Syreny . Wykonane kredkami albo mazakami, albo farbkami . I była tam Syrena pływająca w Wiśle, i na jej brzegu, i Syrena na pomniku, a nawet z dziećmi w przedszkolu .

– Hau, hau, a dlaczego Syrena? – zapytał pluszowy Piesek.

Lala Anielka, która bardzo uważnie słuchała, jak pani czytała legendy, powiedziała głośno i wyraźnie:

– Wszyscy wiedzą, że Syrena jest w herbie Warszawy . I wszyscy ją bardzo kochają!

 Nagle usłyszeli piękny śpiew . Po całym przedszkolu niosła się piosenka: Mam ja tarczę i mam miecz, by Warszawy zawsze strzec. Kiedy melodia ucichła, Trampolinek zaprowadził zabawki do drugiej tablicy . Były na niej obrazki z legendy o złotej kaczce. A na nich szewczyk, który szukał skarbu, lochy zamczyska, stary żołnierz z medalami na mundurze, złota kaczka, piękna królewna i worek złotych monet . Wszystko wyglądało jak prawdziwe . Tygryskowi wydawało się nawet, że szewczyk do niego mrugnął .Wtem królewna na obrazku poruszyła się i wyszeptała:

Mam pieniędzy pełen trzos, możesz swój odmienić los. Lecz warunek jeden spełń, nigdy z nikim nie dziel się. Potem rozległ się złośliwy chichot, a Trampolinek odpowiedział:

– Nie potrzebujemy takiego skarbu, jeśli nie można się nim podzielić. Pobiegli do następnej tablicy i tylko z daleka dobiegł ich śmiech i kwakanie, kwa, kwa, kwa. Na tablicy nie było żadnego rysunku, bo wszystkie leżały na podłodze.

– Hej hop, a czyja to sprawka? – zdziwił się Trampolinek.

– Ja tego nie zrobiłem, hau, hau – zaszczekał pluszowy Piesek, któremu zdarzały się małe psoty.

– Ale ja tak! – usłyszeli jakieś grube głosisko . – A teraz wypróbuję na was moje spojrzenie!

Trampolinek od razu wiedział, że mają do czynienia z Bazyliszkiem .

– Uciekajmy! – krzyczał Trampolinek.

– I nie patrzcie mu w oczy!

Przyjaciele ukryli się, gdzie kto mógł, a Bazyliszek biegał po korytarzach i szukał wyjścia z przedszkola. Wtedy Anielka otworzyła swoją torebeczkę, wyjęła z niej lusterko i stanęła przed Bazyliszkiem. – W tej chwili wracaj do obrazków, bo inaczej będzie źle! – rozkazała dzielna lala.

Bazyliszek opuścił głowę i wskoczył do obrazków. Przyjaciele powiesili je na tablicy.

– Dlaczego posłuchał Anielki? – zapytał Piesek. – Dlaczego hau, hau?– Bo wystraszył się, że zobaczy swoje spojrzenie i zamieni się w kamień – wytłumaczył Zajączek.

Aha, pomyślał szczeniaczek i obiecał sobie, że następnym razem będzie uważniej słuchał, jak pani czyta lub opowiada. Po przygodzie z Bazyliszkiem zabawki były bardzo zmęczone, więc postanowiły, że dokończą oglądnie wystawy następnego dnia. W chwilę potem już spały, ale przez sen słyszały, czyjeś głosy dochodzące z czwartej tablicy:

To my, Wars i Sawa! Od naszych imion jest nazwa Warszawa. A wy, jak myślicie, do której legendy będą pasowały rysunki zawieszone na ostatniej tablicy?                                                                       Urszula Piotrowska

 

Rodzicu porozmawiaj z dzieckiem na temat treści opowiadania. Pomogą  Ci w tym pytania: Jaka postać występuje w herbie Warszawy? Jaka legenda została przedstawiona na drugiej tablicy? Kogo spotkali przy następnej tablicy? Co zrobiła Anielka? Do jakiej legendy pasują rysunki z ostatniej tablicy?

Praca plastyczna „Warszawska Syrenka”. Rodzicu daj dziecku kontur warszawskiej Syrenki.  Zadaniem dziecka jest wyklejenie syreny wydzierankami z papieru kolorowego.

 

Przypomnijmy sobie piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem”, zaśpiewajmy wspólnie

https://youtu.be/plug6OIrxRM

Poszukaj razem z rodzicami na mapie Polski miasta, o których śpiewają dzieci w piosence. Z czego słyną te miasta? Jak nazywają się  polskie góry? A jak nazywa się polskie morze?

Miłego dnia i dużo uśmiechu. 🙂

Kontakt:

a.kaczmarek@naszabajka.com

j.stonska@naszabajka.com