Kochane Żabki! Tematem nadchodzącego tygodnia będzie muzyka, która jest lubiana przez większość dzieci. Wpływa ona korzystnie na ich rozwój – w tym rozwój mózgu. Poprzez zabawy muzyczne i piosenki połączone z ruchem, u maluchów kształtowane są: wrażliwość muzyczna, słuch, poczucie rytmu i sprawność fizyczna, uczą się one także wielu słów i zwrotów. Warto zachęcać maluchy do śpiewania, razem z nimi tańczyć czy po prostu słuchać muzyki.
1. Proponuję wyjść od dobrze znanej dzieciom zabawy ze śpiewem „Jestem muzykantem” pomaga ona doskonalić artykulację poprzez śpiewanie zgłosek dźwiękonaśladowczych.
Jestem muzykantem – konszabelantem,
my muzykanci – konszabelanci.
Ja umiem grać, my umiemy grać.
– A na czym? – Na pianinie.
A pianino, i no, i no, a pianino, i no, i no,
a pianino, i no, i no, a pianino bęc.
(Inne propozycje: na puzonie onie, onie; na bębenku: bum ta-ra-ra; na flecie fiju, fiju; na trąbce; tru tu, tu, tu).
2. Zagadki słuchowe „Co to za instrumenty?”.
Włączamy dzieciom nagranie z brzmieniem różnych instrumentów. Zadaniem dzieci jest nazwać usłyszane instrumenty i wskazać instrument na ilustracji lub wskazać prawdziwy instrument jeśli taki znajduje się w domu. Poniżej znajdują się niektóre z instrumentów, które używamy podczas zajęć, zachęcam do zapoznania dzieci również z innymi dźwiękami wydawanymi przez instrumenty.
- bębenek
- trójkąt muzyczny
- drewniane marakasy (grzechotki)
- tamburyn
3. „Smutne i wesołe dźwięki”
Zadaniem dzieci jest odgadnąć, która melodia jest wesoła, a która smutna. Następnie wspólnie z dziećmi ilustrujemy melodię ruchem wspólnie wymyślonym. Jak najbardziej może ponieść Was wyobraźnia.
4. „Cicho – głośno” – zabawa ruchowa,
Do zabawy wykorzystujemy melodię „Wesołe dźwięki”. Głośność melodii podpowiada, w jaki sposób dzieci mają się poruszać. Gdy melodia gra głośno- dzieci tupią nogami jak olbrzymy, jeśli cicho – dzieci chodzą na paluszkach.
Miłej zabawy!
Kontakt z nauczycielem:
m.matyka@naszabajka.com
- Smutne dźwięki
- Wesołe dźwięki