DBAMY O NASZĄ PLANETĘ

JAK CHRONIĆ PRZYRODĘ?

Co to jest przyroda? – rozumienie potrzeby dbania o środowisko, w którym żyjemy na podstawie wiersza D. Gellner oraz historyjki obrazkowej „Wycieczka do lasu”. Po wysłuchaniu wiersza pytania do dzieci: Co to jest przyroda?, Jak należy dbać o przyrodę?, Dlaczego musimy szanować przyrodę?. Pytania pomocne do omówienia historyjki obrazkowej: Gdzie wybrały się dzieci?, Co dzieci zamierzały zrobić na polanie?, Co zobaczyły na miejscu?, Na jaki pomysł wpadła pani? Do kogo zadzwoniła?, Co się stało ze śmieciami?, Dlaczego przedszkolaki mają worki w różnych kolorach?, Dlaczego mają założone rękawiczki?, Jaki znak stanął na polanie?, Co robić, kiedy chcemy wrzucić coś do kosza, a w pobliżu nie ma żadnego? Wysłuchanie odgłosów lasy https://www.youtube.com/watch?v=cXDrSQJfMqo Karta Pracy 1.

Jak długo? – zwrócenie uwagi na problem długiego rozkładania się niektórych śmieci. Dziecko próbuje odpowiedzieć na pytanie: Co się dzieje ze śmieciami, które nie trafiają do odpowiednich pojemników?. Początkowo dziecko dzieli się swoimi pomysłami, potem proszę pokazać zdjęcie: wysypiska śmieci, smogu i dymu ze spalanych śmieci, śmieci rozrzuconych lasach, przy drodze. (załącznik I) Wyjaśniamy, że wiele śmieci rozkłada się bardzo długo. Opowiadamy o butelkach znalezionych w ziemi albo na dnie morza, które mogą mieć setki lat. Pokazujemy dziecku obrazek z obrazkami: (załącznik II) gazety, puszki metalowej, plastikowej butelki i pytamy dziecko: Której z tych rzeczy nie zniszczą: deszcz, mróz, śnieg, woda, słońce? Które mogłyby najdłużej leżeć na dworze? (najkrócej papier, następnie metal – rdza, najdłużej plastik). Zwrócenie uwagi, że część przedmiotów potrzebuje bardzo dużo czasu, aby zniknąć, a niektóre nie rozłożą się nigdy.

Można wykonać eksperyment. Do pudełka z ziemią umieścić np.: chusteczkę higieniczną, skórkę po owocu, plastikowy i metalowy pojemnik. O czasu do czasu podlać wodą aby przybliżyć naturalne warunki (deszcz) po długim czasie zaobserwować stopień rozkładu śmieci i wyciągnąć wnioski.

Jak długo rozkładają się poszczególne grupy śmieci?

pogięty rysunek (papier) – 1–6 miesięcy

ogryzek jabłka 1–5 miesięcy

reklamówka (plastik) – nawet 400 lat

puszka (metal) – 50 lat

plastikowa butelka (plastik) – 400–450 lat

słoik (szkło) – nigdy

papierek po cukierku (plastik) – 400 lat

gazeta (papier) – 6 tygodni

skórka od banana – rok

chusteczka higieniczna (papier) – 2–4 tygodnie

Duszki, duszki – przypomnienie piosenki https://www.youtube.com/watch?v=wUfDQQFMhII

kontakt z nauczycielką: a.muraszko@naszabajka.com