DBAMY O NASZĄ PLANETĘ

AKCJA SEGREGACJA

Rady na odpady – na podstawie bajki edukacyjnej https://www.youtube.com/watch?v=0WS8vo0iD2k i rozmowy o materiałach, ich pochodzeniu, możliwości ponownego wykorzystania, rozwijanie proekologicznych postaw. KARTA PRACY 4

Papier powstaje z drewna. By go wyprodukować ścina się drzewa. Gdy zbieramy makulaturę – oszczędzamy lasy.Papier jest najłatwiejszym do przetworzenia surowcem wtórnym. Można go poddawać recyklingowi średnio siedem razy, zanim jego włókna będą zbyt krótkie, by można je było ze sobą połączyć. Tona makulatury pozwala uchronić przed ścięciem 17 drzew! Ważne jest, aby segregowana makulatura nie była mokra oraz silnie zanieczyszczona.

Metal produkuje się w hutach z rud metali. Można przetwarzać go na wiele sposobów, wytwarzając z niego np.puszki czy naczynia. Przykładowo produkując puszkę ze złomu, zamiast wyrabiać nową od początku, można zaoszczędzić nawet 96% energii, zmniejszyć zanieczyszczenie wody o 97% i zdecydowanie ograniczyć negatywny wpływ jaki ma na środowisko produkcja aluminium.

Plastik to inaczej tworzywo sztuczne produkowane z naturalnych lub syntetycznych polimerów. Plastiki np. butelki zgniatamy przed włożeniem do pojemnika, zmniejszamy w ten sposób objętość surowca. Nakrętki (twardy

plastik) które powinniśmy zdjąć przed zgnieceniem plastikowej butelki są dobrze wyceniane w punktach skupu lub

często zbierane w celach charytatywnych, warto zainteresować się tą sprawą i osobno zbierać nakrętki od butelek.

Szkło w 100% nadaje się do recyklingu. Jest doskonałym surowcem wtórnym, ponieważ można przetwarzać je

wielokrotnie. Szkło można przetworzyć w całości i nie potrzebuje dodatkowych elementów, by powstał z niego

kolejny produkt. Jeżeli istnieje taka możliwość, to należy segregować je pod względem koloru. Najlepiej usuwać też

plastikowe czy metalowe zakrętki, korkowe zatyczki i inne elementy, ponieważ mogą one zakłócać proces przetwarzania. Szklane opakowania należy wrzucać do pojemników na surowce wtórne bez zawartości, najlepiej niepotłuczone, dokładne czyszczenie nie jest konieczne.

Znajdź śmieci – ćwiczenia spostrzegawczości wzrokowej

ŚmieciMaria Zofia Tomaszewska słuchanie i zabawy przy piosence

https://www.youtube.com/watch?v=yn0ZYgO7AT0

kontakt z nauczycielką: a.muraszko@naszabajka.com