WITAJCIE BIEDRONECZKI
Dzisiejsze propozycje.
„Kto jest przyjacielem?” – swobodne wypowiedzi dzieci
Wysłuchanie wiersza Jadwigi Koczanowskiej „Przyjaciel”.
Nie musisz mieć przyjaciół stu,
nie musisz mieć dziesięciu,
wystarczy, byś jednego miał,
a to już wielkie szczęście.
Przyjaciel to jest taki ktoś,
kto zawsze cię zrozumie
gdy dobrze jest – to cieszy się,
gdy źle – pocieszyć umie.
Przyjaciel to jest taki ktoś,
kto nigdy nie zawiedzie,
a poznasz go, bo z tobą jest,
gdy coś się nie powiedzie.
2.Rozmowa kierowana na podstawie wiersza.
Rodzic pyta:
− Ilu przyjaciół wystarczy mieć?
− Kogo możemy nazwać przyjacielem?
Po czym można poznać przyjaciela?
3.Zabawa ruchowa w formie opowieści ruchowej „Podróż do Krainy uprzejmości”. ( potrzebne napisy: proszę, dziękuje, przepraszam)
Zad 1.Rodzic zaprasza dziecko do Krainy uprzejmości. Dzieci wędrują, wysoko podnosząc kolana, przedzierają się przez krzaki, przeskakują przez przeszkody, idą na palcach, przechodzą na czworakach przez tunel itp. Po dotarciu na miejsce Rodzic – królowa Krainy uprzejmości wita dzieci. Kłania się, mówi dzień dobry i przedstawia się. Dzieci jej się odkłaniają. Królowa mówi, że dotarły do Krainy uprzejmości. Królowa opowiada o różnych sytuacjach społecznych, np. dziecko dostaje od mamy lizaka, podaje książkę koledze. Zgodnie z panującymi tu zasadami dzieci muszą wiedzieć, jakich słów użyć w konkretnej sytuacji. Królowa pokazuje i odczytuje zapisane na kolorowych kartkach wyrazy proszę, dziękuję, przepraszam. Następnie głośno, z pomocą rodzica odczytują je dzieci.
Zad2. Wypowiadanie się na temat: Co to znaczy być dobrym kolegą i przyjacielem? Potrzebna dowolna maskotka. Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym na dywanie wypowiadając się na temat: Co to znaczy być dobrym kolegą i przyjacielem. Rodzic– królowa Krainy uprzejmości – utrwala zasady i normy zachowania obowiązujące w grupie. Podsumowuje stwierdzeniem, że aby wspólne zabawy się udały, wszyscy muszą odnosić się do siebie życzliwie.
Zad3.Przygotowanie niespodzianki dla przyjaciela. Dzieci zastanawiają się, kogo mogą nazwać przyjacielem. Następnie rodzic– królowa Krainy uprzejmości – zachęca dzieci do przygotowywania niespodzianki. Dzieci rysują Czarodziejski obrazek dla kolegi lub koleżanki. Królowa obserwuje działania dzieci. Na koniec dzieci prezentują prace. Królowa dziękuje za przybycie do swojej krainy, zwraca uwagę na stosowanie podczas zabaw zwrotów grzecznościowych i zaprasza do kolejnej wizyty. Zachęca dzieci do wręczenia obrazka swojemu przyjacielowi przy najblizszej okazji.
„Dobry przyjaciel”– Pobawcie się w zabawy darmowe- bądźcie aktorami – odgrywajcie scenki sytuacyjne: – zachęćcie dziecko do wcielenia się w rolę, wymyślania własnych scenariuszy.
Przykłady scenek:
Przyjaciel jest bardzo smutny. Jeden z kolegów zburzył mu budowlę z klocków. Przyjaciel chciał ją popołudniu pokazać mamie. Postanowiłeś pomóc przyjacielowi i…
Wyobraź sobie, że macie do rozwiązania zadanie matematyczne. Jest ono dla was bardzo trudne. Nie wiecie , jak je wykonać. Wtedy podchodzi do stolika wasz przyjaciel….
Zapraszam do obejrzenia bajki :
SKARB PRZYJAŹNI cz. 1 Przyjaciele z Kieszonkowa s 2 odc. 35
https://www.youtube.com/watch?v=fRzkZvR2dWI
Książka cz. 4, str.53
A teraz ćwiczenia rozwijające pamięć i spostrzegawczość –”Zabawy dla małych bystrzaków”
https://www.youtube.com/watch?v=VxeMGmfxct4
Na zakończenie proponuję zabawę ruchową do piosenki „Jeśli jesteś dziś szczęśliwy” naśladujemy ruchy dzieci , które wykonują dzieci na filmie
Pozdrawiam Was cieplutko!!!
Kontakt: j.stonska@naszabajka.com