Poznajemy wartość- wolność

Dzień doby Rodzice!

Dzisiaj dzieci zapoznają  się z następną wartością jaką jest „wolność”. Przeczytajcie proszę poniższy tekst:

Wolność zawiera w sobie dwa główne komponenty: pierwszy to „wolność od czegoś/ do czegoś”, czyli brak przymusu, natomiast drugi to „wolność do” – możliwość autonomicznego podejmowania decyzji i działania zgodnie z własną wolą. Kiedy rozmawiamy z dziećmi o wolności, dobrze jest uświadamiać im, do czego mają prawo, jednocześnie pozwalając im z niego korzystać, np. umożliwiając podejmowanie samodzielnych wyborów. Po wprowadzeniu tematu można też zapytać dzieci, jak one rozumieją wolność, co dla nich oznacza jej brak, co według nich jest najważniejsze. Bardzo ważne jest jednoczesne podkreślanie, że bycie wolnym to także poszanowanie wolności innych osób, czyli: – okazywanie im szacunku, – niekrzywdzenie, – szanowanie przestrzeni prywatnej. Dobrze jest pokazywać przedszkolakom, że ich wolność ma swoje granice – jak powiedział Alexis de Tocqueville: „Wolność jednego człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego”. Dzieci potrzebują doświadczyć, że zachowanie, które rani inne osoby i ogranicza ich wolność, wiąże się z konsekwencjami – istotne jest wytłumaczenie dzieciom, dlaczego dane zachowanie jest niewłaściwe i skutkuje np. przerwą w zabawie. Dzięki temu z jednej strony zaczną dostrzegać potrzeby innych i uczyć się samodyscypliny, z drugiej zaś zobaczą, że ich wolność również jest chroniona, przez co poczują się bezpiecznie.

A teraz witam wszystkie moje Żabki”. Jeszcze dzisiaj i jutro nie możemy spotkać się razem w przedszkolu. Dlatego przygotowałam dla Was kilka zadań.

1.„Dzień Niepodległości” – słuchanie opowiadania i rozmowa na temat wolności oraz obchodów Dnia Niepodległości.

„ Dzień Niepodległości” Gabriela Lipińska

 W domu Ani i Krzysia panowało, jak zawsze rano, spore zamieszanie… Mama przygotowywała śniadanie, a dzieci szykowały się do przedszkola. Nagle z pokoju Ani rozległ się głośny krzyk – NIEEE! Ja tego nie założę! Po chwili dziewczynka wpadła jak błyskawica do kuchni, trzymając w rękach białą „odświętną” koszulę z kołnierzykiem. – Mamo, ja tego nie założę! – powtórzyła z uporem dziewczynka, a dla zwiększenia efektu swoich słów tupnęła głośno nogą i przybrała groźny wyraz twarzy. Mama ze spokojem podniosła głowę znad krojonego chleba i zapytała – Dlaczego, Aniu? – Bo to jest białe i ma kołnierzyk – odpowiedziała zdecydowanie dziewczynka. – A jak ty chciałaś się ubrać w Dzień Niepodległości? – zapytał, wchodząc do kuchni jej straszy brat. – No… na różowo oczywiście, a spódnica… – Hi, hi, ale ta moja siostra to wymyśliła, na różowo… nie wytrzymam! – zaśmiał się Krzyś. – No… i z czego się śmiejesz! TY…. – wybuchnęła płaczem Ania. – Dzieci, tylko spokojnie…– zabrała głos mama – Aniu, dziś w przedszkolu obchodzicie ważne dla wszystkich Polaków święto – Dzień Niepodległości – i nie można tego dnia ubrać się na różowo, tylko trzeba na biało-granatowo, w „strój galowy”. Popatrz na Krzysia, on już się wystroił… – Wystroił… – prychnął Krzyś – Ja po prostu ubrałem się „odświętnie”, bo moja grupa przygotowała dziś uroczystą akademię z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości, dla takich brzdąców jak ty – powiedział Krzyś, wskazując palcem na zapłakaną siostrę. – Co robicie…? – zapytała Ania, ocierając łzy. – Uroczyste przedstawienie, będą wiersze i poważne pieśni, i będziemy wszystkim opowiadać, jak dobrze jest być wolnym… – Ale ja jestem wolna, całkowicie – odparła urażona Ania – Patrz! Zdjęłam już te plastikowe kajdanki, które mi rano założyłeś… – Oj, siostra, siostra, jak ty nic nie rozumiesz… – westchnął Krzyś i usiadł przy stole

2.Rozmowa dotycząca treści opowiadania.

Rodzic zadaje dziecku pytania do wysłuchanego utworu:

Jak się nazywają bohaterowie opowiadania?

-Jak chciała się ubrać dziewczynka?

– Dlaczego nie mogła się ubrać tak, jak chciała?

-Jaką uroczystość przygotował ze swoimi kolegami z przedszkola jej brat?

– Co to jest Święto Niepodległości?

-Co to jest wolność?

3.Słuchanie wiersza pt. „Barwy ojczyste” autorstwa Czesława Janczarskiego”.

Powiewa flaga,
gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze
biel jest i czerwień.
Czerwień to miłość,
biel – serce czyste.
Piękne są nasze
barwy ojczyste.

4.Prezentacja flagi Polski

flaga prezentacja

Flaga jest znakiem rozpoznawczym, symbolem państwa.  Flaga Polski to prostokątny płat tkaniny w barwach biało czerwonych. Kolory polskiej flagi nie są przypadkowe i nawiązują do ważnych wartości oraz do historii.  Biel jest symbolem czystości, natomiast czerwień oznacza krew, waleczność i ogień.

5.Słuchanie piosenki pt. „Flaga biało- czerwona”

https://www.youtube.com/watch?v=c9rDchr7Tss

  1. „Biały wysoko, czerwony nisko” – zabawa ruchowa przy piosence.

 Dziecko porusza się przy piosence o fladze. Gdy Rodzic przerywa piosenkę i wymienia nazwę koloru, dziecko przyjmuje odpowiednią pozę: czerwony – kuca (kolor czerwony jest na dole polskiej flagi), biały – dziecko wyciąga ręce do góry, stojąc na palcach (kolor biały jest u góry polskiej flagi).

  1. Kart pracy do wyboru

Kochani wybierzcie sobie jedno z zadań  związanych z flagą- czy to będzie pokolorowanie\ pomalowanie naszej flagi, a może chłopcy wybiorą zadanie z samochodami? Zachowajcie prace i przynieście je ze sobą kiedy się spotkamy w przedszkolu.

flaga kolorowanka

flaga i samochody

Miłego dnia – pani Renia

Kontakt: r.jedrzejczak@naszabajka.com