„Światowy Tydzień Mózgu” – akcja edukacyjna w „Bajce”

Gminne Przedszkole Nr 2 „Bajka” odpowiedziało na propozycję Kujawsko – Pomorskiego Centrum Edukacji

Gminne Przedszkole Nr 2 „Bajka” odpowiedziało na propozycję Kujawsko – Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli i Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy i w dniach 11-15.III.2019 r. aktywnie włączyło się w organizację „Tygodnia Mózgu”. W ramach licznych wydarzeń edukacyjnych przedszkolaki poszerzyły wiedzę o największym komputerze świata, czyli o ludzkim mózgu.

            Poznawanie tego organu rozpoczęliśmy od wysłuchania fragmentów książki prof. J. Vetulaniego, pt. „Sen Alicji”, obejrzenia filmu edukacyjnego z „Było sobie życie – mózg”, a także osłuchania się z piosenką „Tyle pytań w mojej głowie”.

            Przez cały tydzień dzieci ze wszystkich grup wiekowych uczestniczyły w ciekawych formach zajęć, mających na celu pobudzenie pracy mózgu. Były to gry i zabawy, tj.: mozaiki, tangramy, zabawy ze sznurowadłami, patyczkami – szpatułkami, budowanie wież z klocków, kolorowych rurek, zabawy z chustą animacyjną, układanki wspomagające równowagę i koordynację, itp.  Po wysiłku w ramach relaksacji słuchaliśmy muzyki W. A. Mozarta.

            Niecodziennym wydarzeniem była wycieczka starszych dzieci do Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Sępólnie Krajeńskim, podczas której skorzystały z zajęć w sali sensorycznej. Równie ciekawy był pobyt przedszkolaków w Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie poznały wiele ciekawostek dotyczących ludzkiego mózgu.

            Po usystematyzowaniu wiedzy o ciele człowieka zabraliśmy się za wykonanie grupowych plakatów, nt. „Co potrzebuje nasz mózg?”. Oryginalne prace mogliśmy podziwiać na wystawie w holu przedszkola.

Punktem finałowym było przeprowadzenie „Dnia Kreatywności”, w którym to dzieci tworzyły  różnorodne prace, wykazując się pomysłowością.

            Dzięki takim akcjom nasi podopieczni zdobyli nowe doświadczenia, a także poznali ćwiczenia, które pozwolą lepiej wykorzystywać ten najważniejszy organ. W ten sposób stali się świadomymi twórcami instrukcji obsługi własnego mózgu. Przeprowadzony cykl zajęć to dobry przykład na to, że nauka może być dla najmłodszych świetną zabawą.

A. Górniak