22. 04. 2020
1 „Papier jest…” – R. przygotowuje opaskę na oczy, tackę z różnego rodzaju kawałkami papieru zasłania dziecku oczy. Podchodzi do dziecka z tacką z różnego rodzaju kawałkami papieru. Dziecko bada papier poprzez dotyk. Z pomocą R. określają jego fakturę, np.: gładki, chropowaty, pomarszczony, śliski, szeleszczący, sztywny, miękki itp. Następnie prosi, by dziecko zdjęło opaskę z oczu i pyta, do czego mogą służyć poszczególne kawałki papieru. Dzieci próbują określić zastosowanie badanych kawałków papieru, np.: do czytania, do wycierania nosa, do wycinania, do rysowania.
- Od drzewa do papieru – oglądanie filmu edukacyjnego YouTube (Od drzewa do papieru -POL Papier) dz. poznaje etapy powstawania papieru (np. ścinamy drzewo zawozimy do fabryki gdzie jest mielone przez maszyny potem dolewa się wodę i tworzy papkę. Papkę suszymy i powstaje papier)
Dla chętnych
„Jak powstaje papier ekologiczny” – eksperyment. R. daje dziecku różnego rodzaju papier: gazety, kartki, bibułę itp. Zadaniem dziecka jest porwanie papieru na drobne kawałki. Następnie wkładamy kawałki papieru do wiaderka, zalewamy wodą i chwilę czekamy, aż rozmięknie. Namoczony papier rozdrabniamy mikserem do osiągnięcia gęstej papki. Papkę wylewamy na sito tak, aby siatka została równomiernie pokryta cienką warstwą. R. przyciska papkę kawałkiem tektury i odwraca. Delikatnie naciskając gąbką powierzchnię siatki, przenosi włókna papieru na tekturę. Papierową masę przykrywamy drugim kawałkiem tektury i z pomocą wałka wyciskamy z niej wodę. Tak powstały papier, pozostawiamy do wyschnięcia na rozłożonych kawałkach gazety.
e-mail j.steciuk@naszabajka.com