Zadanie

12.03.2021

„Zabawy z różnych stron świata”

1.Pokaż proszę, gdzie masz oczy,
gdzie masz uszy,
a gdzie nos,
pokaż rękę,
pokaż nogę,
gdzie na głowie rośnie włos?
podnieś rękę
tupnij nogą
kiwnij głową „tak” lub „nie”
klaśnij w ręce
skocz do góry
i uśmiechnij się!

2. „Zabawa” – wprowadzenie do tematu zajęć zagadką literową – rodzic rozkłada na dywanie karteczki z literami ( więcej liter niż w wyrazie „zabawa”) i zadaje dziecku zagadki np.:

  • Zamek, znaczek zawsze ma mnie. Jestem w ziemi, zaspie, zimnie. Dobrze zna mnie w ZOO zebra. W znalezisku też mnie nie brak, również w złocie błyszczę ładnie. Czym ja jestem? Kto odgadnie? (z)
  • Na tą literkę kołysanka się zaczyna „… były sobie kotki dwa”. (a)
  • Jest literka w abecadle, która ma dwa brzuszki. Kto z was prędzej ją odgadnie, chłopcy, czy dziewuszki? (b)
  • Zawsze pierwsza w alfabecie (a)
  • Gdy na tę literę patrzę, mówiąc tylko między nami, jedno mam wrażenie zawsze, to „m” do góry nogami! (w)
  • Arbuz, Alek i ananas, Aleksandra i altana, wszystkie te wyrazy zaczynają się literką…. (a)

Po odgadnięciu każdej literki dzieci szukają jej w rozsypance literowej i układają kolejno na dywanie. Następnie odczytują hasło: „zabawa”. Pytamy dzieci jaka jest ich ulubiona zabawa? Jaka jest ich ulubiona zabawka? Jakie lubią gry? Następnie pytamy jaka jest różnica między zabawą a grą? (Gra ma ściśle ustalone zasady, których należy przestrzegać i nie wolno ich zmieniać w trakcie gry).

3. „Zabawki” – zabawa ruchowa – dziecko wraz z rodzicem stoi i wykonuje ruchy zgodnie ze słowami piosenki „Zabawki”:

https://www.youtube.com/watch?v=EizwLVQ2BJg&ab – piosenka „Zabawki” 

Wyszły ze skrzyneczki małe zabaweczki (maszerujemy)
Misie, piłeczki, pajace i laleczki,
Wyszły ze skrzyneczki małe zabaweczki (maszerujemy)
Misie, piłeczki, pajace , laleczki.
Za rączki się trzymają i w koło obracają (łapiemy za ręce najbliżej stojącą osobę i obracamy się w koło)
Za rączki się trzymają i w koło obracają (łapiemy za ręce najbliżej stojącą osobę i obracamy się w koło)
Pajace klaskały klap, klap, klap (klaszczemy na każde słowo „klap”)
Misie tupały tap, tap, tap (tupiemy)
Skakały piłeczki hop-sa-sa (podskakujemy)
Tańczyły laleczki tra-la-la (tańczymy dowolnie)

Zabawę prowadzimy trzykrotnie.

Dzieci dobierają się w parę z rodzicem. Jedna osoba z pary będzie „rybakiem”, a druga będzie przynosić „rybę” i „żabę”. „Ryba” to podniesiony do góry palec wskazujący, „żaba” – podniesiony kciuk. Dziecko wysuwa palec wskazujący, zbliżając się do „rybaka” i mówi: „Machha, machha…”. Kiedy jego dłoń jest już blisko „rybaka”, ten próbuje złapać „rybę” (palec wskazujący) – wtedy dziecko musi szybko zmienić go na „żabę” (kciuk). Zadaniem „rybaka” jest złapanie palca wskazującego ” ryby”. Jeśli „rybak” zdąży schwytać palec wskazujący („rybę”), zanim  rodzic zamieni go na kciuk („żabę”), wtedy w kolejnej turze zamieniają się rolami. Jeśli złapie „kciuk”, wtedy wszystko pozostaje bez zmian i grają dalej. Zwracamy uwagę dzieci, aby nie cofały ręki przed złapaniem, lecz skupiły się na tym, by w odpowiednim momencie zamienić „rybę” w „żabę”.

„Enchoque, inaczej kulołapka” (Boliwia)

Rodzic informuje, że popularną w Boliwii zabawą jest enchoque (czyt. enczioke). Polega ona na podrzucaniu kubkiem tak, by wpadła do niego kulka. Najpierw jednak musimy przygotować odpowiednią zabawkę – „kulołapkę”.  Materiały potrzebne do wykonania zabawki – kubeczek plastikowy lub styropianowy, sznurek i kulka zrobiona ze sreberka od czekolady. W dnie kubeczka na środku robimy dziurę, przewlekamy sznurek, zawiązujemy aby nie wypadł – robimy solidny supeł od środka kubeczka, na drugim końcu przymocowujemy, robimy kulkę ze sreberka. Po skończonej pracy dzieci sprzątają swoje stanowiska. Następnie dziecko spaceruje i próbuje wrzucić kulkę do środka kubeczka.

„W co bawili się nasi rodzice?” – zabawa dydaktyczna – Rodzic pyta dzieci: „Czy wiecie w co lubili się bawić twoi rodzice jak byli w Twoim wieku?” Po wysłuchaniu odpowiedzi dziecka, Rodzic opowiada o swoich zabawach z dzieciństwa. Następnie dziecko rysuje i podpisuje z pomocą rodzica ulubioną zabawę.