Drugie życie odpadów
Drogie SŁONECZKA dzisiaj dowiemy się jak segregować śmieci oraz jak podarować drugie życie odpadom , chociaż penie doskonale z tym sobie radzicie.
Rodzicu dzisiaj potrzebne nam będą: plastikowe butelki, nakrętki, pojemniki po jogurtach, gazety, puszki i puste opakowania po innych produktach spożywczych, pudełka , klej, nożyczki, papier kolorowy lub kolorowe kartki z bloku technicznego
„Co znajduje się w koszu?” – rozpoznawanie przedmiotów i tworzywa, z jakiego zostały wykonane. Rodzic przynosi plastikowy kosz( pojemnik, wiaderko). W środku znajdują się wrzucone przez niego wcześniej puste opakowania i odpady. Dziecko nazywa je i dotyka, oceniając strukturę, miękkość itp.(np. to jest twarde, duże, gładkie, szklane, plastikowe….)
Następnie rodzic pokazuje obrazki przedstawiające pojemniki do segregacji śmieci, zwraca uwagę na ich kolory i uświadamia dziecko, że do każdego z nich należy wrzucać inne rodzaje odpadów (niebieski – papier; zielony – szkło; żółty – plastik…)
Proponujemy obejrzenie bajki proekologicznej: https://youtu.be/RV5IBJGAypY
Klasyfikowanie przedmiotów i przydzielanie opisanych wcześniej odpadów do odpowiednich pojemników – Rodzic rozkłada kolorowe kartki na podłodze. Dziecko wrzuca śmieci, zwracając uwagę na właściwe przyporządkowanie (np.: niebieski – gazeta, kartka z zeszytu; zielony – szklana butelka; żółty – plastikowa butelka).
Zabawa „Kolorowe pojemniki” – poszczególne kolory kartek będą odpowiednikami pojemników na odpady. Rodzic wymawia nazwę przedmiotu. Zadaniem dziecka jest zaklasyfikowanie go do jednej z grup i jak najszybsze wskoczenie na kartkę w kolorze odpowiedniego pojemnika, np.: Plastikowa butelka – dziecko wskakuje na żółtą kartkę, gazeta – dziecko wskakuje na niebieską kartkę itp.
„Do czego znów użyć?” – rozmowa na temat recyklingu. Rodzic tłumaczy dziecku, że dzięki segregacji odpadów można ponownie coś z nich uzyskać. Pokazanie obrazka – symbolu recyklingu. Omawianie jego wyglądu.
Zachęcamy do wykonania zabawki według własnego pomysłu – drugie życie odpadów.
Rodzic wykłada wcześniej przygotowane odpady, takie jak: plastikowe butelki, nakrętki, pojemniki po mleku, jogurtach, gazety, puszki, CD itp. Zadaniem dzieci jest wykonanie z dostępnych materiałów zabawki według własnego pomysłu – pobudzanie kreatywnego myślenia. Powodzenia.
Zabawka zrobiona z butelki 🙂
https://dzieciakiwdomu.pl/2016/03/zlap-kurczaka-zabawka-zrecznosciowa-dla-dzieci-diy.html
kontakt:
a.kaczmarek@naszabajka.com
j.stonska@naszabajka.com