MOJE PRAWA I OBOWIĄZKI

WITAMY WAS I ZAPRASZAMY DO ZABAWY

Zadania na dzisiaj

Wykonanie ćwiczenia w KP4 (s. 37) – rozwijanie słuchu fonematycznego poprzez kolorowanie rysunków, których nazwy rozpoczynają się na: GO, GA, GU. 

„Liczymy sylaby” – zabawa. R. wymawia kolejno wyrazy (te z wczorajszego dnia z literką G). Dziecko dzieli je na sylaby i układa klocki na zasadzie: 1 klocek to jedna sylaba, np. R. mówi „kogut”, dziecko dzieli na sylaby: ko-gut i układa 2 klocki – tyle ile jest sylab.

„Moje prawa i obowiązki”  

 „Moje prawa” – R. wyjaśnia, że wszystkie dzieci na całym świecie mają takie same prawa, tzn. że powinny być tak samo traktowane. Powstał nawet dokument, w którym te prawa zostały spisane – jest on bardzo ważny; powstał, ponieważ wszystkim zależy na dobru dziecka. R. omawia z dziećmi wybrane, najważniejsze prawa – np.: prawo do miłości i szacunku, do prywatności, do radości, do niewiedzy, do niepowodzenia i łez, do zabawy i nauki, do wyrażania własnych myśli i uczuć, do przeciwstawienia się złu.                  

 Prezentacja pt. „Prawa dziecka” –   https://www.youtube.com/watch?v=f4tbWJo02q4 

  Wysłuchajcie piosenkę pt. „Prawa dzieci”

  https://www.youtube.com/watch?v=zwS_J432Skc

 „Moje obowiązki” – pogadanka. R. wyjaśnia, że dziecko, tak jak wszyscy ludzie, oprócz praw ma też obowiązki. Dz. zastanawia się, jakie to są obowiązki. R. naprowadza je, pytając, o co często go prosi np.: o posprzątaniu pokoju, o nakarmieniu psa, o myciu zębów, o pomoc w nakryciu do stołu, o kulturalnym zachowaniu wobec rówieśników i dorosłych.

„W indiańskiej wiosce” – zajęcia umuzykalniające.  R. pyta dziecko, czy wie, kto to są Indianie. Może zna bajkę/film o Indianach (np. Pocahontas). R. opowiada o dawnych mieszkańcach Ameryki, zanim zamieszkali ją ludzie, którzy przypłynęli z Europy. Przybliża zwyczaje i tryb życia (w pełnej zgodzie z naturą, obdarzali przyrodę ogromnym szacunkiem).

 „Indiański taniec”– wysłuchanie piosenki

 https://www.youtube.com/watch?v=ZKslipdC-sY    

 Po wysłuchaniu R. pyta dziecko, na co zwróciło uwagę. Podkreśla ogromną rolę rytmu w muzyce indiańskiej i  instrumenty perkusyjne: bębny i bębenki, gruchawki – grzechotki z nasion trzymane w ręku lub mocowane do nóg. Oprócz tego gwizdki i fujarki.          

   „Gramy po indiańsku” – ćwiczenie rytmiczne. R. jeszcze raz zwraca uwagę na charakterystyczne, jednostajne bębny. Proponuje zagranie razem z nagraniem na bębnach, czyli blacie stołu lub krzesła. Odtwarza nagranie kilkukrotnie i pilnuje, aby dziecko nie przyspieszało, tylko rytmicznie uderzało. A teraz dziecko pląsa do indiańskiej melodii, naśladuje ruchy jak w piosence.

„Uśmiechnięte dzieci” – rozwijanie sprawności manualnej. Dz. lepi z plasteliny wizerunek uśmiechniętego dziecka (samą głowę).

 

MIŁEGO DNIA!

 

Kontakt :

a.kaczmarek@naszabajka.com

 j.stonska@naszabajka.com