PISANKI KRASZANKI JAJKA MALOWANE

 

Wielkanoc tuż…..Pisklę w skorupce jaja U+1F423

Opowiadanie „Bajka o pisankach”-       Agnieszka Galica .

  posłuchajcie▷ Pisanki: obrazki ruchome, animowane gify i animacje ‐ 100% DARMO!

 

Zniosła Kura cztery Jajka. – Ko-ko-ko – zagdakała zadowolona – leżcie tu cichutko, to nikt was nie znajdzie – i poszła szukać ziarenek na podwórku. Ale Jajka, jak to Jajka, myślały, że są mądrzejsze od kury, i zamiast leżeć cichutko, turlały się i postukiwały skorupkami, aż usłyszał je Kot. − Miau – powiedział, przyglądając się Jajkom – cztery świeżutkie Jajka, będzie z was pyszna jajecznica, miau! − Nie, nie, nie! – trzęsły się ze strachu Jajka – nie chcemy skończyć na patelni. − Ale co robić, co robić? – postukiwały się skorupkami. − Ja uciekam – zawołało pierwsze Jajko i poturlało się przed siebie – nie dam się usmażyć! A po chwili wróciło, wesoło podśpiewując: Jestem czerwone w czarne kropeczki, nikt nie zrobi jajecznicy z takiej biedroneczki. − Co się stało, co się stało? – dopytywały się pozostałe Jajka. − Pomalował mnie pędzelek kolorową farbą i teraz nie jestem już zwyczajnym Jajkiem, tylko wielkanocną pisanką. − Drugie Jajko nie zastanawiało się długo, poturlało się tak szybko, jak umiało, by po chwili wrócić i zaśpiewać grubym głosem: To nie jajko tylko tygrys, nie rusz mnie, bo będę gryzł. I rzeczywiście, Jajko wyglądało jak pisankowy tygrys w żółto-czarne paski. I ja też i ja też – wołało trzecie Jajko, turlając się wesoło. − Ciekawe, co ono wymyśli? – zastanawiały się Jajko – Biedronka, Jajko – Tygrys i Jajko – Jako? I wtedy właśnie wróciło trzecie, całe zieloniutkie, śmiejąc się i popiskując. Jestem żabka, każdy to wie, czy ktoś zieloną żabkę zje? – Nie! − Jajko – Biedronka, Jajko – Tygrys i Jajko – Żabka były z siebie bardzo zadowolone. Tylko czwarte leżało i trzęsło się ze strachu. − Pośpiesz się – mówiły kolorowe Pisanki do czwartego Jajka – bo będzie za późno. I właśnie wtedy nadszedł Kot. − Czy ja dobrze widzę? Zostało tylko jedno Jajko? – mruczał niezadowolony – trudno, zrobię jajecznicę tylko z jednego Jajka – i pomaszerował do kuchni po patelnię. Czwarte Jajko trzęsło się ze strachu tak bardzo, że aż zaczęła pękać na nim skorupka. − Ojej, ojej, ratunku! – wołały przestraszone Pisanki – teraz już na pewno zrobi z ciebie jajecznicę. − Trach, trach, trach – pękała skorupka na czwartym Jajku, aż pękła na drobne kawałki i…wyszedł z niej malutki, puszysty, żółty kurczaczek. Otrzepał piórka, pokręcił główką i wytrzeszczył czarne oczka, przyglądając się kolorowym pisankom. Po chwili podreptał w kierunku cukrowego Baranka, popiskując cichutko: Wielkanocna bajka – wyklułem się z jajka. Już cukrowy Baranek czeka na mnie od rana. A w świątecznym koszyku jest pisanek bez liku.


 Ile jajek zniosła kura?

Dlaczego jajka uciekły?

Co się przydarzyło  każdemu jajku?

Pamiętacie piosenkę, której słuchaliście w poniedziałek ? 

„Święta wielkanocne z jajkiem i zajączkiem” – zaśpiewajmy
https://www.youtube.com/watch?v=xAhMOdXuujg

 

„Wyścigi jaj” – zabawa ruchowa zręcznościowa.  Dziecko otrzymuje drewnianą łyżkę z plastikowym jajkiem (może być piłeczka ). Zadaniem dziecka jest przeniesie „jajka” po wyznaczonej drodze do celu.

„Co jest w jajku?” – zabawa dydaktyczna połączona z eksperymentem.

Przygotujcie surowe jajko i 2 spodeczki (talerzyki).

 Rodzic omawia z dzieckiem wygląd zewnętrzny jajka: jaki ma kolor, kształt, fakturę, zapoznaje z określeniem skorupka i mówi, do czego służy oraz czy jest twarda, czy miękka. Następnie, rozbija surowe jajko i pokazuje dziecku, jak wygląda w środku. Oddziela białko od żółtka i umieszcza je na spodeczkach. Wyjaśnia, jaką funkcję pełnią w jajku. Wspólnie z dzieckiem określa ich konsystencję i kolor. Zapoznaje dziecko z określeniami białko i żółtko. Dziecko próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy białko i żółtko można ze sobą zmieszać. Następnie białko i żółtko są mieszane. Dziecko wyciągają wnioski. Swobodne odpowiada na pytania: Skąd się biorą jajka?; W jakiej postaci można je spożywać?.

Kolorowe pisanki

-Jakiego  koloru widzisz jajka na obrazku? (proszę ,aby dziecko samo odpowiedziało).

Policz:

– ile kraszanek jest koloru żółtego?

-ile  koloru niebieskiego?

-ile koloru  czerwonego?

-a ile koloru zielonego?

 

 

                            

Malowanie jajek

Zapraszamy dziecko do malowania jajek dowolną techniką (kraszanki, naklejanki, oklejanki:

 mała podpowiedź – proszę przejść do linku https://www.youtube.com/watch?v=Lj-gDT7aq8g     lub  https://mamotoja.pl/jak-ozdobic-pisanki-wielkanoc-z-dzieckiem,wielkanoc-artykul,11517,r1p1.html#Metody%20malowania%20pisanek życzę fajnej zabawy.

Zadania w kartach pracy:

KP3.43a – rozwiązywanie sudoku obrazkowego, wycinanie jajek po śladzie.

KP3.43b – wykreślanie niepasujących napisów lub obrazków, czytanie wyrazów.

Słuchanie piosenki po ozdabianiu  jajek: https://www.youtube.com/watch?v=qKY9oeELKn4

 

                               Kochane SŁONECZKA –(kilka słów do dzieci)

 

Słuchajcie się Mamy i Taty!

Pamiętajcie o kulturalnym zachowywaniu się przy wielkanocnym stole.

Myjcie dokładnie ręce mydłem przed każdym posiłkiem.

Bądźcie grzeczne, Rodzice będą szczęśliwi, że mają grzeczne dziecko.

Gdy Rodzice są szczęśliwi, szczęśliwe są także dzieci.

 

Życzę  wszystkim szczęścia!

Zajączka bogatego,

mazurka smacznego,

dyngusa mokrego,

pisanek kolorowych,

Świąt Wielkanocnych spokojnych i zdrowych.

 

                                                                   

Wesołych Świąt! | technik spedytor

 

                                                                        Z serdecznymi pozdrowieniami 

 2.04.2021r

Kontakt :

a.kaczmarek@naszabajka.com