Tradycje i zwyczaje wielkanocne.

Wśród kolorowych jajek baranek biały śpi.

Przytulił się do baziek, Wielkanoc mu się śni.

A obok mały zając, wystawił uszka swe.

Wygląda nasłuchuje, Wielkanoc zbliża się.

Witajcie kochani 😉

Zapraszam do kolejnych działań.

Wielkanoc i poprzedzający ją Wielki Tydzień obchodzone są na pamiątkę śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Święcone jaja, którymi się dzielimy podczas śniadania wielkanocnego –są symbolem nowego życia. Wielkanocne malowane jaja, czyli pisanki są w Polsce znane od co najmniej sześciuset lat! Początkowo jaja malowano tylko po to, by móc łatwo odróżnić jedno od drugiego przy grze w „walatkę”. Polegała ona na uderzeniu swym jajkiem w jajko przeciwnika –czyje szybciej się stłukło, ten przegrywał. Z czasem malowanie, czyli po staropolsku „pisanie” jaj (stąd nazwa pisanki) stało się sztuką. Dawniej pisankami obdarowywało się znajomych i przyjaciół. Wiele obyczajów wielkanocnych już prawie zanikło. Kiedyś w Wielką Środę rozpalano na granicach wsi siedem ogromnych ognisk, wierząc, że uchroni to miejscowość od pożarów przez cały rok. W Wielki Czwartek odbywał się symboliczny sąd nad Judaszem –apostołem. Słomianą kukłę przedstawiającą Judasza obijano solidnie kijami, a następnie topiono w rzece lub palono. W Wielki piątek dorośli szli nad jeziora lub rzeki i kąpali się w wodzie, która miała tego dnia cudowne właściwości –chroniła od chorób skóry i upiększała. Wielka Sobota to dzień święcenia wody. W Wielką Niedzielę odbywa się Msza Święta z procesją wokół kościoła, a potem śniadanie…Skąd się wziął śmigus –dyngus? Od dawna wierzono, że woda ma moc oczyszczania człowieka z jego dotychczasowych złych skłonności. Oblewanie się wodą w „lany poniedziałek” ma nam przypomnieć, że powinniśmy unikać wszystkich złych uczynków, jakie popełnialiśmy wcześniej.

Zachęcam do obejrzenia filmików:

https://youtu.be/giRwxyKTXcg  – tradycje wielkanocne EduKredka

https://youtu.be/bKTM6B04vDY  – Domowe Przedszkole

Kaszubskie nuty” – zabawa słuchowo-wzrokowa. Zapraszamy dzieci do wspólnej zabawy, otwieramy książki KP3.41a , dzieci nazywają przedmiotów widocznych na ilustracjach. Włączamy piosenkę, która jest wyliczanką śpiewaną w języku kaszubskim.                                                                      https://youtu.be/4CVNx_9IRZ4   Kaszubi mieszkają na północy Polski, nad morzem.  Posłuchajcie słów i starajcie się wskazywać palcem te ilustracje, o których – waszym zdaniem – jest właśnie mowa w piosence.

 KASZËBSCZÉ NÓTË  

To je krótczé, to je dłudżé, to kaszëbskô stolëca,
to są basë, to są skrzëpczi, to òznôczô Kaszëba.
Òznôczô Kaszëba, basë, skrzëpczi,
krótczé, dłudżé, to kaszëbskô stolëca.

To je ridel, to je ticz, to są chòjnë, widłë gnojné.
Chòjnë, widłë gnojné, ridel, ticz,
òznôczô Kaszëba, basë, skrzëpczi,
krótczé, dłudżé, to kaszëbskô stolëca.

To je prosté, to je krzëwé, to je slédné [tilné] kòło wòzné.
Slédné kòło wòzné, prosté, krzëwé,
chòjnë, widłë gnojné, ridel, ticz,
òznôczô Kaszëba, basë, skrzëpczi,
krótczé, dłudżé, to kaszëbskô stolëca.

To są hôczi, to są ptôczi, to są prësczé półtrojôczi [półtorôczi].
Hôk, ptôk, półtrojôk,
slédné kòło wòzné, prosté, krzëwé,
chòjnë, widłë gnojné, ridel, ticz,
òznôczô Kaszëba, basë, skrzëpczi,
krótczé, dłudżé, to kaszëbskô stolëca.

To je klëka, to je wół, to je całé, a to pół.
Całé, pół, klëka, wół,
hôk, ptôk, półtrojôk,
slédné kòło wòzné, prosté, krzëwé,
chòjnë, widłë gnojné, ridel, ticz,
òznôczô Kaszëba, basë, skrzëpczi,
krótczé, dłudżé, to kaszëbskô stolëca.

To je môłé, a to wiôldżé, to są jinstrumenta wszelczé.

Po wysłuchaniu piosenki  prosimy dziecko, by opowiedziało o tym, czy łatwo było im rozpoznać znaczenie wszystkich słów. Dzieci powtarzają treść wyliczanki, wskazując ilustracje. Włączamy piosenkę raz jeszcze i zachęcamy dzieci do śpiewania.

 Praca zKP3.41a – podczas słuchania piosenki Kaszubskie nuty dzieci pokazują kolejne obrazki i próbują powtarzać nazwy przedstawionych na nich przedmiotów w języku kaszubskim. Naklejają nalepki pod tymi obrazkami, które przedstawiają przedmioty nazwane podobnie w języku kaszubskim  i polszczyźnie ogólnej.

A teraz poćwiczmy razem z Panem Języczkiem 🙂

Zbliża się Wielkanoc. Trwają przygotowania do świąt. Pan Języczek postanawia upiec ciasto. Najpierw do miski (robimy z języka miskę – przód i boki języka unosimy ku górze, tak by na środku powstało wgłębienie) wsypuje mąkę i cukier (wysuwamy język z buzi, a potem go chowamy, przesuwając nim po górnej wardze, górnych zębach i podniebieniu), dodaje masło (wysuwamy język z buzi, a potem go chowamy, przesuwając nim po górnej wardze, górnych zębach i podniebieniu). Wszystkie składniki miesza (obracamy językiem w buzi w prawo i w lewo) i mocno uciera (przesuwamy językiem po górnych zębach, następnie po dolnych). Ciasto już się upiekło (wdychamy powietrze nosem i zatrzymujemy je przez chwilę w buzi, nadymając policzki, następnie wypuszczamy powietrze ustami). Pan Języczek właśnie je ozdabia – polewa czekoladą (przesuwamy czubkiem języka po podniebieniu w przód, w tył i w bok), obsypuje rodzynkami (dotykamy językiem każdego górnego zęba), orzechami (dotykamy językiem każdego dolnego zęba).

Pan Języczek robi sałatkę warzywną. Kroi warzywa (wysuwamy język z buzi i wykonujemy nim szybkie ruchy w kierunku nosa i brody), dodaje majonezu, miesza, a potem próbuje. Sałatka jest pyszna (oblizujemy wargi ruchem okrężnym).

Następnie pan Języczek maluje jaja – powoli wkłada je do kubeczków z barwnikami (przesuwamy język po górnej wardze, górnych zębach i podniebieniu). Wyciąga pomalowane (wysuwamy język z buzi, przesuwając nim po podniebieniu, górnych zębach i górnej wardze w kierunku nosa) i dmucha, żeby szybciej wyschły (wdychamy powietrze nosem, wydychamy buzią). Potem rysuje na jajach wzorki – kropki (dotykamy językiem różnych miejsc na podniebieniu), kółka (oblizujemy wargi ruchem okrężnym), paski (oblizujemy górną wargę, górne zęby, miejsce za zębami, następnie dolną wargę, dolne zęby, miejsce za zębami), kratkę (dotykamy językiem naprzemiennie zębów dolnych i górnych, następnie prawego i lewego kącika ust).

Zaplata jeszcze koszyczek wielkanocny (kilkakrotnie dotykamy językiem górnej wargi, prawego kącika ust, dolnej wargi i lewego kącika ust) i już wszystko do świąt przygotowane. Cieszy się pan Języczek (uśmiechamy się szeroko nie pokazując zębów), bo może już świętować

Na koniec proponuję pracę plastyczną

 „Kartki dla rodziny” – praca plastyczna z wykorzystaniem kółek, tworzenie kartek świątecznych – KUREK. 
https://www.facebook.com/watch/?v=10155170018815948 

Miłej zabawy 🐣🐣🐣

30.03.2021r

kontakt: a.kaczmarek@naszabajka.com