Zestaw lubianych przez dzieci zabaw ruchowych.
Zabawy rozwijające koordynację wzrokowo-ruchową i koncentrację uwagi:
–„Uciekająca jaszczurka” – dziecko kładzie się na brzuchu i za pomocą kończyn górnych i dolnych próbuje posuwać się do przodu.
–„Taczki” – zabawa w parze z mamą, tatą lub rodzeństwem. Dziecko w klęku podpartym opiera się obiema rękami, rodzic staje za nim i chwyta je za nogi – tak powstaje taczka. Rodzeństwa mogą zamieniać się rolami w parach.
–„Przekładanie kamieni” – dziecko stoi w rozkroku, ustawione plecami do rodzica lub rodzeństwa. Dziecko trzyma piłkę i podaje ją partnerowi nad głową. Osoba z pary odbiera ją i podaje dołem – między nogami.
–„Kajakarze” – rodzic wyznacza linię startu i mety. Dziecko siedzi w siadzie prostym. Na hasło: Start! zaczyna przesuwać się po dywanie bez odrywania pośladków od podłoża, jedynie zginając i przyciągając się za pomocą nóg.
Zabawa z elementem rzutu i celowania:
–„Żółty parzy” – rodzic rzuca piłkę do dziecka, wypowiadając nazwy kolorów. Dziecko, słysząc nazwy wszystkich kolorów oprócz żółtego, musi za każdym razem złapać piłkę. Jeżeli dziecko nie złapie piłki na inny kolor niż żółty lub złapie na kolor żółty – oddaje fant, np. laczek. Na koniec zabawy dziecko musi wykupić swoje fanty, wykonując zadania, np. śpiewając piosenkę, powiedzieć wierszyk, zrobić 5 przysiadów, itp.
Zabawy z elementem przeskoku i skoku:
–„Przejście po kamieniach” – rodzic układa kamienie na dywanie – kartki w kształcie kół. Dziecko ustawia się przy pierwszym kółku. Zadaniem dziecka jest przejście na drugą stronę, przeskakując z „kamienia na kamień”.
–„Przejście przez rzekę” – na podłodze, w odległości dużego kroku, rozłożone są związane skakanki lub sznurki. Wyznaczony jest początek przejścia. Dziecko wchodzi do pierwszej pętli i przeskakuje do kolejnych, aż przejdzie całą trasę. W ten sposób przechodzi przez rzeczkę.
–„Wyścig żab” – zabawa dla dwójki dzieci. Rodzic wyznacza linie startu i mety. Dzieci, ustawione na linii startu, na sygnał dorosłego skaczą obunóż do mety, naśladując żaby
-„Zakręć kołem i zobacz, co wypadnie” – zachęcam do zagrania z dziećmi w grę – ruletkę:
Wersja I
https://wordwall.net/pl/resource/1282543/ćwiczenia-gimnastyczne-dla-smerfów
Wersja II
https://wordwall.net/pl/resource/1327857/ćwiczenia-gimnastyczne-zwierzątka
Podczas wspólnych ćwiczeń gimnastycznych można skorzystać z poniżej załączonych kart obrazkowych „Wiosenna gimnastyka z króliczkiem”:
Wiosenna gimnastyka z króliczkiem
Życzę udanej zabawy!!!
Kontakt: a.gorniak@naszabajka.com