Zabawy z papierem

 

 

*„Papier jest…” – zabawa badawcza. Rodzic zasłania  oczy dziecka opaską. Układa przed dzieckiem różnego rodzaju kawałkami papieru. Dziecko bada papier poprzez dotyk. Z pomocą  Rodzica określa jego fakturę, np.: gładki, chropowaty, pomarszczony, śliski szeleszczący, sztywny, miękki itp. Następnie Rodzic prosi, by dziecko zdjęło opaskę z oczu. Pyta, do czego mogą służyć poszczególne kawałki papieru. Dziecko próbuje określić zastosowanie badanych kawałków papieru, np.: do czytania, do wycierania nosa, do wycinania, do rysowania.

 

*Zabawy z papierem” – zabawa plastyczno-techniczna .Rodzic przeprowadza pokaz zastosowania papieru o różnych fakturach, np.: zwijanie kartki białego papieru w rulon i robienie z niej lunety, zgniatanie gazet w papierowe kule, patrzenie przez celofan jak przez kolorowe okulary. Dziecko próbuje wykonywać proponowane przedmioty, mając do dyspozycji różnego rodzaju papier.

 

 *”Luneta” – praca plastyczno-techniczna. Rodzic daje dzieciom rolki po papierze toaletowym oraz kolorowy papier i różnego rodzaje kształty do ozdabiania. Zadaniem dziecka jest ozdobienie rolek w dowolny sposób. Następnie dziecko wykorzystuje swoją lunetę do zaproponowanej przez siebie zabawy.

 

*Zabawy ruchowe z książką

– „Tajemnicza książka” – dziecko otrzymuje książkę, którą kładzie na głowę i stara

się utrzymać ją w tej pozycji, podczas gdy Rodzic wydaje kolejno polecenia: obracamy się, tańczymy, chodzimy bokiem, kucamy itp.

– „W księgarni” – dziecko zajmuje dowolne miejsce . Leży na boku z podkurczonymi nogami.

Na hasło: Książki się otwierają przechodzi do leżenia na wznak, wyciąga na boki wyprostowane ręce i nogi. Na hasło: Książki się zamykają powraca do pozycji wyjściowej. Na hasło :Książki stoją na półce przechodzi do stania na baczność.

 

Kontakt: r.jedrzejczak@naszabajka.com